نمایش خبر
ابتکار
> دبیر کل شورای عالی آموزش و پرورش در خصوص حذف کنکور و پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی گفت : سازمان سنجش مدعی است ، چون شرایط فراهم نبوده کنکور را حذف نکرده ‎ایم.
> دبیر کل شورای عالی آموزش و پرورش در خصوص حذف کنکور و پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی گفت : سازمان سنجش مدعی است ، چون شرایط فراهم نبوده کنکور را حذف نکرده ‎ایم .
مهدی نوید ادهم ، دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش در گفت وگو با ایلنا در خصوص اظهارات وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی مبنی بر به حداقل رسیدن تبلیغات کلاس های کنکور و کتب کمک آموزشی در تلویزیون گفت : امیدواریم که همینطور باشد و این تبلیغات به حداقل برسد زیرا یکی از مشکلات ما تبلیغات رسانه ای است که به تب کنکور دامن می زد .
ادهم در خصوص تاکید رهبری در راستای به حداقل رسیدن تبلیغات کتب کمک آموزشی و کلاس های کنکور در رسانه ملی گفت : تبلیغات کلاس های کنکور و کتب کمک آموزشی کمتر شده و امیدوارم تبلیغات آسیب زا به حداقل برسد .
دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش درباره مقاومت سازمان سنجش در برابر حذف شدن کنکور گفت : قانون حذف کنکور دو بار تغییر کرد و دوستان ما در سازمان سنجش مدعی هستند که چون شرایط آماده نبوده است نتوانستند قانون را اجرا کنند اما ادعای کارشناسان آموزش و پرورش این است که اتفاقا شرایط هم آماده بوده است ، مثل شرایطی که برای سوابق تحصیلی آماده بوده است .
برخی از دست اندرکاران به روشی غیر از روش کنکور موجود اعتقاد نداشتند ، لذا به هر طریقی که می شد از اجرای قانون طفره رفتند تا به این مرحله رسیدیم .
وی ادامه داد : در حال حاضر بیان شده است که می توان 85 درصد دانشجویان را بر اساس سوابق تحصیلی پذیرش کرد .
البته پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی بیشتر در دانشگاه های غیردولتی ، شبانه روزی ها ، پیام نور و .
است .
در صورتی که صراحت قانون حذف کنکور به این صورت است که اگر برای پذیرش در کنکور کسب 100 نمره قابل قبول است ، باید 85 نمره بر اساس پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی و 15 نمره هم بر اساس نمره ای باشد که از کنکور کسب می کنند و امیدواریم به این سمت بروند .
نوید ادهم در خصوص پذیرش دانشگاه هایی که بر اساس سوابق تحصیلی دانشجو جذب می کنند ، گفت : اقدام خوبی که اکنون سازمان معاونت آموزشی وزارت علوم انجام داده این است که قرار است قبل از زمان برگزاری کنکور آن رشته ها و دانشگاه هایی که می توانند با سابقه های تحصیلی جذب داشته باشند را اعلام کنند تا بر این اساس داوطلبان به صورت اختیاری با آن معدلی که دارند برای ثبت نام اقدام کنند ، سپس در فاصله ای یک ماهه کنکور برگزار شود .
دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش با بیان اینکه پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی موجب می شود افراد با معدل پایین به دانشگاه راه پیدا کنند ، گفت : پیش‏بینی ما این است که پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی سبب شده کسانی که معدل کمتر دارند یا احتمال قبولی در کنکور را نمی دهند وارد دانشگاه شوند و مشکلات تا حدی تقلیل پیدا کند .
او در این باره اظهار کرد : پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی گامی برای اجرای قانون حذف کنکور خواهد بود اما این گام خیلی محتاطانه است و در همان مسیر رخ می دهد .
من از حسن تدبیری که معاونت آموزشی وزارت علوم اعلام کرده استقبال می کنم و نظرم در این باره مثبت است .
به دنبال انتشار اخباری مبنی بر شیوع شدید آنفلوآنزای خوکی در گرجستان و اپیدمی آن در ایران ، معاون مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت ضمن رد این اظهارات ، اعلام کرد که آنفلوآنزا ویروسی جهانی است و برای پیشگیری از ابتلا به آن باید مسائل بهداشتی را رعایت کرد .
دکتر محمود نبوی در گفت وگو با ایسنا ، در واکنش به اخباری مبنی بر شیوع آنفلوآنزای خوکی در گرجستان ، گفت : باید توجه کرد که نام بردن از آنفلوآنزایی به نام آنفلوآنزای خوکی یک اشتباه تاریخی محض است؛ زیرا شیوع آنفلوآنزای H1N1 در سال 2008 از یک شهری که خوک پروری داشت ، آغاز شد و بر همین اساس هم ابتدا نام این نوع ویروس آنفلوآنزا را آنفلوآنزای خوکی گذاشتند و بعد اعلام کردند که این نوع ویروس ترکیبی از ویروس های انسانی ، پرندگان و خوک است که نامش را H1N1 جدید گذاشتند .
وی افزود : بعد از گذشت دوران ، شیوع ویروس H1N1 دیگر به نوعی ویروس فصلی تبدیل شده که شدت بسیار زیادی هم ندارد و مانند آنفلوآنزای فصلی است .
باید توجه کرد که به طور کلی سه نوع ویروس آنفلوآنزا شامل H1N1 ، H3N2 و ویروس آنفلوآنزای نوع B وجود دارد .
حال به اشتباه ویروس H1N1را «خوکی» عنوان می کنند .
تاکید می کنم که این ویروس از نظر همه گیری ، شدت و نوع درمان هیچ فرقی با انواع دیگر ویروس آنفلوآنزا ندارد .
نبوی درباره برخی اظهارنظرها مبنی بر اینکه منشا ویروس H1N1 کشور گرجستان است ، اظهار کرد : در هر کشوری یک نوع از ویروس آنفلوآنزا بیشتر شیوع پیدا می کند .
در حال حاضر در این فصل در گرجستان ویروسH1N1 شیوع بیشتری پیدا کرده و ممکن است در ماه های دیگر نوع ویروس در آنجا تغییر کند و این اهمیتی ندارد .
بنابراین لفظ خوکی برای این نوع آنفلوآنزا غلط است .
این ویروس نوعی آنفلوآنزای فصلی است که وسعت و شدتش هم با انواع دیگر آن تفاوتی ندارد .
معاون مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت با بیان اینکه نیمکره شمالی زمین در فصل سرد درگیر آنفلوآنزا می شود ، گفت : کشور گرجستان هم مانند بقیه کشورها گرفتار آنفلوآنزا است ، نه بیشتر و نه کمتر .
منتها چون وزارت بهداشت گرجستان اعلام کرده که به علت شدت همه گیری مدارس تعطیل شوند ، این باعث شده لفظ خوکی را به کار ببرند که از نظر فنی اشتباه است .
در حال حاضر در گرجستان ، ویروس H1N1 شیوع بیشتری دارد .
حال در برخی کشورها همH3N2 بیشتر شایع شده است .
تاکید می کنم که این ویروس ها از نظر بیماری زایی هم تفاوتی ندارند ، بلکه ژنوتیپ هایی هستند که از نظر اپیدمیولوژیک ممکن است شیوع شان در یک سال بیشتر یا کمتر باشد .
نبوی با تاکید بر اینکه در این فصل در همه کشورها اعم از عراق ، افغانستان ، ایران و .
ویروس آنفلوآنزا وجود دارد ، گفت : آنفلوآنزا بیماری است که نمی توان آن را محدود کرد .
از طرفی 50 تا 60 درصد موارد مبتلایان به آنفلوآنزا به صورت بی علامت هستند .
بنابراین در حال حاضر فصل آنفلوآنزا است و هر ساله میزانی از شیوع آن در همه کشورها اعم از ایران و .
وجود دارد .
وی همچنین گفت : در کشور ما هم مانند سال های گذشته میزانی از آنفلوآنزا وجود دارد و احتمال می دهیم که امسال شیوع ویروس H3N2 در کشورمان بیشتر دیده شود .
البته سایر انواع آن هم دیده می شود و از نظر شدت ، تخصصی ، درمان و همه گیری فرقی باهم ندارند .
به هر حال در فصل آنفلوآنزا ، این بیماری از آذر تا فروردین معمولا در کشور ما هم شایع می شود و هر سال هم با این موضوع مواجهیم .
نبوی با بیان اینکه شدت این ویروس هم از سال های قبل بیشتر نیست ، تاکید کرد : اینکه آنفلوآنزا را فقط به H1N1 یا خوکی منتسب کنیم ، اشتباه است .
آنفلوآنزا ویروسی است که انواع و اقسام مختلفی دارد .
به عنوان مثال ویروسH3N2 باقی مانده آنفلوآنزای هنگ کنگی است که در سال 1968 همه گیری داشت و بعد تبدیل به ویروسی فصلی شد .
H1N1 هم باقی مانده ویروس 2008 است که در حال حاضر تبدیل به ویروسی فصلی شده و خیلی هم پرخطر نیست .
وی با اشاره به ضرورت رعایت مسائل بهداشتی ، گفت : مردم فقط باید مسائل بهداشتی را رعایت کنند .
به طوری که با افراد سرماخورده دست ندهند ، روبوسی نکنند ، به محض ابتلا به آنفلوآنزا به پزشک مراجعه کنند ، دست های خود را به طور مرتب بشویند .
افراد پرخطر هم مانند کسانی که برونشیت مزمن دارند ، افراد بالای 65 سال و .
واکسن تزریق کنند .
آنفلوآنزا یک ویروس جهانی است و مرز نمی شناسد .