نمایش خبر
کسب و کار
> وزیر علوم گفت : تعداد دانش آموختگان سال به سال افزایش یافته است ولی شغل های متناظر رشته های تحصیلی در کشور ایجاد نشده؛ ضمن آنکه دانشگاه ها سعی می کنند دانشجویان را با علوم و فنون جدید آموزش دهند و انتظار ما این است که مطالب جدید به دانشجویان ارائه شود .
قطعا این حرکت در دانشگاه ها شروع شده است اما آموزش های دانشگاهی خیلی متناسب با مشاغل ، صنایع و تجهیزاتی که در بخش های مختلف نیروی فنی استخدام می کنند ، نیست .
> به گزارش کسب و کار نیوز ، دکتر منصور غلامی در حاشیه جلسه نقشه جامع علمی کشور در جمع خبرنگاران با بیان اینکه در جلسه گزارشی از سوی وزارت علوم درباره وضعیت اشتغال دانش آموختگان ارائه شد ، افزود : در این جلسه گزارشی را که وزارت علوم با همکاری دانشگاه ها درباره فارغ التحصیلان سال های 94 1393 تهیه شده بود ، ارائه کردیم .
وی با بیان اینکه این اطلاعات بر اساس کد ملی فارغ التحصیلان جمع آوری شد ، اظهار کرد : با استفاده از مرکز داده وزارت کار و رفاه اجتماعی تطبیق داده شد و بر اساس آن هر کد ملی که برای آنها هزینه بیمه اجتماعی پرداخت شده در سازمان تامین اجتماعی ، به عنوان شاغل در نظر گرفته شد .
غلامی اضافه کرد : بر اساس آماری که از این طریق تهیه شد آمارهای خوبی در زمینه اینکه تعداد شاغلین در دوره کارشناسی ارشد چه میزان است و چه تعداد از میان زنان و چه تعداد از میان مردان مشغول به فعالیت هستند ، استخراج شد .
وزیر علوم با بیان اینکه استخراج آمارهای مربوط به شاغلین فارغ التحصیلان برای سال تحصیلی 95 1394 در دستور کار قرار دارد ، یادآور شد : علاوه بر این آمارهایی از سوی مرکز مطالعات استراتژیک ریاست جمهوری تهیه شده است .
در این گزارش ارتباط مدرک تحصیلی با شغل فارغ التحصیلان مورد بررسی قرار گرفته بود .
به با بیان اینکه داده های این گزارش بر اساس خود اظهاری و برخی از آمارها استخراج شده بود ، یادآور شد : این در حالی است که آمارهای وزارت علوم بر اساس کد ملی بود نه مشخصات فردی .
وزیر علوم با تاکید بر اینکه در این آمارها عدم تطابق ها وجود دارد ، خاطر نشان کرد : تعداد دانش آموختگان سال به سال افزایش یافته است ولی شغل های متناظر رشته های تحصیلی در کشور ایجاد نشده بود ضمن آنکه دانشگاه ها سعی می کنند دانشجویان را با علوم و فنون جدید آموزش دهند و انتظار ما این است که مطالب جدید به دانشجویان ارائه شود .
قطعا این حرکت در دانشگاه ها شروع شده است اما آموزش های دانشگاهی خیلی متناسب با مشاغل ، صنایع و تجهیزاتی که در بخش های مختلف نیروی فنی استخدام می کنند نیست .
غلامی از اجرای طرح مهارت افزایی دانشجویان دانشگاه را از برنامه های این وزارت علوم نام برد و گفت : این طرح به منظور اشتغال پذیری بیشتر اجرایی شده است و در طی آن بررسی که برای رشته های مختلف دانشگاهی چه شغل هایی در کشور وجود دارد و هر شغل نیاز به چه مهارت هایی دارد و بر این اساس کارگاه های آموزشی برگزار شد و دانشجویان از این کارگاه ها استقبال کردند .
وزیر علوم ادامه داد : گزارشی که برای یک سال گذشته در این زمینه داشتیم بسیار خوب بود و متعاقب آن برای با سازمان فنی و حرفه ای کشور توافق نامه ای را امضا کردیم و بر اساس آن برای برگزاری این دوره های آموزشی از امکانات سازمان فنی و حرفه ای موجود در همه استان ها و شهرستان هایی استفاده خواهد کرد .
وی با بیان اینکه آزمایشگاه های وابسته به وزارت علوم عموما کلاسیک است ، ادامه داد : ولی آزمایشگاه ها و کارگاه های فنی و حرفه ای به صورت حرفه ای است به این صورت که اگر قرار است یک برقکار حرفه ای تربیت شود مدت زمان معینی فرد تحت آموزش قرار می گیرد و به وی گواهینامه اعطا می شود و این امر نیز مورد استقبال دانشجویان قرار گرفته است .
غلامی ابراز امیدواری کرد که در حین آموزش های ارائه شده ، دانشجویان بتوانند شغل متناسب با رشته تحصیلی پیدا کنند ، اضافه کرد : در همه دنیا نیز این امر مرسوم است که حتما نباید فرد در رشته تحصیلی خود موفق باشد و برخی افراد در رشته های به غیر از رشته تحصیلی موفق تر هستند .
وزیر علوم با بیان اینکه باید در این زمینه باید مشکلات را شناسایی کرد ، یادآور شد : ما در آموزش عالی آمایش سرزمینی را آغاز کردیم بخشی از اهداف ما ماموریت گرا کردن آموزش و پژوهش در مراکز آموزش عالی است .
در این راستا هیات علمی جذب می شود ، تجهیزات تهیه می شود تا به جای ایجاد اقیانوسی به اندازه یک سانتی متر ، دریای عمیق ایجاد کنیم .
وی همچنین با اشاره به گفته های رئیس سازمان انرژی اتمی مبنی بر بازدید بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی از دانشگاه های کشور اظهار کرد : آقای صالحی مسئولیت فعالیت های انرژی اتمی را برعهده دارندو تصمیمات مربوط به انرژی اتمی مبتنی بر تصمیمات شورای عالی امنیت ملی است و باید از همین طریق هم پیگیری های لازم انجام شود .
انتهای پیام.