نمایش خبر
روزنامه فرهیختگان
> قرارگاه های امدادی در سراسر کشور تشکیل شود مصطفی رستمی ، رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها در ابتدای این دیدار گفت : «جبهه انقلاب اکنون مواجهه با یک امتحان سخت است.
> قرارگاه های امدادی در سراسر کشور تشکیل شود مصطفی رستمی ، رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها در ابتدای این دیدار گفت : «جبهه انقلاب اکنون مواجهه با یک امتحان سخت است .
این امتحان ایجاب می کند که هم در میدان باشیم و هم هم افزا باشیم و البته بتوانیم خدمات ارائه شده را به سمع و نظر مردم برسانیم .
قصد تحسین نداریم ، اما کارهای خوبی در ابعاد بزرگ انجام شده است .
» وی افزود : «ما مدعی هستیم جریان انقلابی ، جریان توانمندی برای مواجهه با مشکلات است .
از روزهای اول حادثه ، بچه های انقلابی در بخش های مختلف به صورت خودجوش یا با همکاری سپاه در درجه اول و کمیته امداد و هلال احمر در درجه دوم وارد میدان شدند .
» رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها گفت : «صحبت این است که امروز چه رسالتی بر دوش جریان دانشگاهی است .
باید بررسی کرد که چه کارهایی در حال انجام است ، چه فعالیت هایی باید انجام شود و چه کارهایی از عهده دانشگاهیان درخصوص سیل برمی آید .
» رستمی تصریح کرد : «دو مساله ایجاب می کند که توسط دانشجویان برنامه ریزی برای آن صورت گیرد .
یک موج نیاز به خدمت و کمک به مردم سیل زده در کشور باید راه بیفتد .
حجم وسیع نیازهای مردم ، کمک گسترده مردم همه استان های کشور را می طلبد .
دانشگاه می تواند نقش موثری در جریان سازی عمومی این موضوع داشته باشد .
» وی ادامه داد : «مساله دوم نیاز به کار مداوم است .
اکنون جریان دانشجویی آمادگی لازم برای فعالیت های جهادی در محل های موردنیاز را دارد ، اما نیازمند کار و تلاش مداوم هستیم .
اگر بتوانیم تقسیم کاری در فضای دانشگاهی داشته باشیم و میل و شوق دانشجویان به خدمت را مدیریت کنیم ، می توانیم در یک ماه آینده به صورت دائمی اعزام گروه های مختلف جهادی را به منطقه داشته باشیم .
» رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها اضافه کرد : «اخیرا با دکتر غلامی صحبت کردم و ایشان هم آمادگی مجموعه وزارت علوم را اعلام کرد .
قرار شد درصورت لزوم دانشجویان یک هفته بدون احتساب غیبت در کلاس های درسی بتوانند مأموریت جهادی خود را انجام دهند و دانشگاه ها مانع حضور جهادگران نشوند .
حتی دانشگاه ها در ایاب و ذهاب دانشجویان کمک لازم را داشته باشند .
» عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد : «این انتظار وجود دارد تا با استفاده از گزارش نهادهای حاضر در صحنه ، فعالیت ها و نیازها احصا شود تا دانشجویان در موقعیت های موردنیاز وارد عمل شوند .
همچنین انعکاس رسانه ای متنوعی از خدمات دانشجویان در مناطق سیل زده نیز باید صورت پذیرد تا عموم مردم در جریان قرار گیرند و نظام پیشنهادی فعالیت ها را براساس نیازهای میدانی با مشارکت دفاتر نهاد و دانشجویان ارائه دهیم .
» رستمی با اشاره به ظرفیت موکب های دانشجویی اضافه کرد : «موکب های اربعین بسیاری از دانشگاه های کشور که در مناطق مرزی یا در مسیر پیاده روی مردم تهران فعالیت داشتند و باتوجه به داشتن تجهیزات لازم و نیروی انسانی اکنون آماده کمک رسانی هستند که باید ساماندهی شوند .
» وی خاطرنشان کرد : «باید قالب های مختلفی را که می توان به وسیله آن مشارکت دانشگاهیان را افزایش داد ، به خدمت گرفت .
» رستمی ادامه داد : «باید ستادها و قرارگاه های امدادی در دانشگاه های سراسر کشور تشکیل شود .
این ستادها جمعیت داوطلبان را شناسایی و مسجد دانشگاه را برای جمع آوری کمک فعال کرده ، با اساتید و کارمندان دانشگاه ارتباط بگیرند و پتانسیل آنها را فعال کنند .
» رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها افزود : «جریان دیگری نیز باید در سطح کشور تشکیل شود تا این ستادها را به یکدیگر متصل کند .
جریان عمومی را در سطح کشور ایجاد و گزارش های این اقدامات را ارائه کند .
باید احساس شود که جریان اصلی دغدغه مند جریان انقلابی است .
» لزوم پیگیری علمی مطالبات حوزه آب و خشکسالی محمدمهدی صالحی ، معاون فرهنگی سیاسی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها بر ضرورت مشارکت دانشجویان در کمک رسانی دانشجویان تاکید کرد و گفت : «از فرصت حضور دانشجویان مناطق حادثه دیده می توان بهره مند شد و در انتقال کمک ها استفاده کرد .
» وی با یادآوری اهمیت فعالیت های علمی درخصوص حوادث اخیر گفت : «تشکل ها برگزاری مناظره های جدی با حضور متخصصان امر در مساله آب و موضوع خشکسالی را پیگیری و مطالبات خود از دولت را به شکل علمی دنبال کنند .
» پتانسیل دانشگاه فعال شود محمد ودود حیدری ، مسئول قرارگاه جهادی ستاد اجرایی فرمان امام (ره) با اشاره به حجم بزرگ سیلاب های اخیر گفت : «در روزهای نخست سال با سفر به استان گلستان و شهر شیراز و در روزهای اخیر در لرستان و خوزستان از نزدیک شاهد شرایط خاص آنها بودم .
» وی ادامه داد : «در برخی حوادث ، عمق آن جلب توجه می کند و باعث دیده شدنش می شود ، اما در حوادث اخیر هم عمق و هم حجم واقعه ، موضوع را به یک مساله ملی تبدیل کرده است .
» مسئول قرارگاه جهادی ستاد اجرایی فرمان امام (ره) اضافه کرد : «تنوع و تفاوت استان ها نکته دیگری است که در حوادث به عینه دیده می شود و باید در خدمت رسانی به مردم آسیب دیده در نظر گرفت .
» ودود حیدری افزود : «جریان دانشگاهی نباید از جریان مردمی عقب بماند یا نسبت به وقایع اخیر کشور بی تفاوت باشد .
باید پتانسیل بالای دانشگاه ها در این شرایط فعال شود و به کمک مردم بیاید .
تشکیل ستادی از دانشجویان می تواند این امر را تسریع کند .
» افزایش نقش آفرینی دانشجویان با همکاری دانشگاه ها علی کیان ، دبیر شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی تهران درخصوص اقدامات بسیج دانشجویی در سیلاب های اخیر شمال و غرب کشور گفت : «از روز سوم سال جدید جلسات متمرکزی برای ساماندهی نیروهای جهادی تشکیل شد .
البته دانشجویان بسیجی استان های شمالی پیش از این وارد عمل شده بودند و به مردم کمک رسانی می کردند .
» وی تصریح کرد : «از تجربه فعالیت های جهادی در حادثه زلزله کرمانشاه استفاده کردیم و قرار شد فعالیت های جهادگران به صورت قرارگاهی متمرکز باشد .
یک محدوده جغرافیایی و عنوان کاری مشخص در گلستان برای دانشجویان دانشگاه های تهران با همکاری سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تعیین شد .
بسیج دانشجویی سایر استان ها نیز به همین شکل عمل کردند .
» کیان ادامه داد : «پس از بارش های اخیر و ایجاد سیل در استان های دیگر جلسات اضطراری برگزار شد و هم اکنون هم در گلستان و در پل دختر قرارگاه مرکزی وجود دارد و احتمالا برای خوزستان هم تدبیر مشابهی برنامه ریزی می شود .
قرارگاه پل دختر در حدود چهار یا پنج روز است که شکل گرفته و گروه های اولیه شروع به کار کردند .
» شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی تهران گفت : «همکاری وزارت علوم در حل مشکل غیبت دانشجویان جهادگر ، موجب تشویق دانشجویان خواهد شد و با همکاری اساتید و مسئولان مختلف نقش آفرینی دانشگاه ها بیش از پیش خواهد شد .
» وی افزود : «با وجود قرارگاه های دانشجویی و حضور مستمر دانشجویان می توان تا حد قابل قبولی به تخلیه گل ولای سرعت بخشید و آماده سازی شرایط برگشت مردم به منازل شان را تسریع کرد .
» کیان اظهار کرد : «در ایام عید در برخی نقاط شهر دانشجویان اقدام به برپایی چادر به منظور جمع آوری اقلام موردنیاز مردم سیل زده کردند که با آغاز فعالیت های دانشگاه ها این حرکت در داخل مراکز آموزشی دنبال خواهد شد .
» ضرورت محکومیت اقدام خصمانه آمریکا در بلوکه کردن حساب هلال احمر محمدامین مهدی پور ، دبیرکل جامعه اسلامی دانشجویان هم در این جلسه موضوع سیل در استان های مختلف کشور را اصلی ترین موضوع مورد بررسی این اتحادیه عنوان کرد و گفت : «پس از اطلاع از وضعیت بحرانی مناطق سیل زده به صورت مجازی جلسه ای با دبیران دفاتر مختلف اتحادیه برگزار کردیم تا برنامه ریزی لازم برای ورود به روند کمک رسانی به مردم سیل زده گلستان را داشته باشیم .
» وی ادامه داد : «تعداد زیادی از دانشجویان عضو این اتحادیه برای حضور در مناطق سیل زده شمال کشور اعلام آمادگی کردند که به خاطر عدم نیاز به نیرو در روزهای ابتدایی ، اعزامی صورت نگرفت .
همچنین فراخوان جمع آوری کمک هم آماده شد که با توجه به مصاحبه دادستان کل کشور ، منتشر نشد و حساب های کمیته امداد امام خمینی و هلال احمر برای جمع آوری کمک ها معرفی شدند .
» مهدی پور به فعالیت گروه جهادی وتر اشاره کرد و افزود : «این گروه جهادی سال گذشته در 13 استان کشور اردوی آموزشی جهاد برگزار کرد .
تعدادی از اعضای این گروه ساکن استان های شمال کشور بودند که مشغول خدمت رسانی شدند .
دو گروه از دانشجویان دانشگاه های شمال کشور هم سازمان دهی شدند که یکی از آنها هم اکنون در آق قلا مشغول به فعالیت است .
» دبیرکل جامعه اسلامی دانشجویان اضافه کرد : «تصمیم داشتیم در آغاز فعالیت دانشگاه ها در سال جدید دو گروه دیگر را ثبت نام و به مناطق سیل زده اعزام کنیم .
دانشجویان لرستانی جامعه اسلامی هم در حال حاضر در کوهدشت مشغول به فعالیت شده اند .
» وی درخصوص اقدام آمریکا در بلوکه کردن حساب هلال احمر جمهوری اسلامی ایران گفت : «این حرکت خصمانه باید در دانشگاه های کشور به وسیله نامه ، طومار و بیانیه های مختلف توسط دانشجویان محکوم شود .
» مهدی پور در پایان بر لزوم تعامل تشکل های دانشجویی گفت : «جمع آوری کمک های نقدی و غیرنقدی در دانشگاه ها و خوابگاه ها را آغاز کردیم و امیدواریم با هم افزایی و همکاری سایر تشکل های دانشجویی بتوانیم از ظرفیت دانشگاهیان به صورت حداکثری استفاده کنیم .
» جنبش دانشجویی کارکرد متفاوتی در زمان بحران ها دارد پیام مرادی ، دبیر تشکیلات اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان مستقل نیز در این نشست با اشاره به کارکردهای جنبش دانشجویی در شرایط بحرانی گفت : «به عقیده من کارکرد دانشجویان در شرایط خاص و بحرانی مانند سیل اخیر متفاوت از هلال احمر و کمیته امداد است و ما کارهایی می توانیم انجام دهیم که مجموعه های دیگر به دلیل اولویت های دیگر ، سراغ آن نرفتند .
» وی با اشاره به فعالیت های جهادی این اتحادیه دانشجویی گفت : «فعالیت گروه جهادی معین از سه سال قبل در این مجموعه آغاز شده و در ایام نوروز 98 قرار بود با مشارکت انجمن های اسلامی دانشجویان دانشگاه های مختلف پنج اردوی جهادی در نقاط مختلف کشور برگزار شود که با توجه به وقوع سیل در شمال کشور ، برنامه خود را تغییر دادند و به یاری مردم شتافتند .
مثلا در شمال کشور مشغول ساخت مدرسه ای برای یکی از روستاها بودند که با تعطیلی کار ، تجهیزات نیروی انسانی به مناطق سیل زده منتقل شد یا هزینه دو اردوی دیگر به فعالیت های جهادی مناطق سیل زده اختصاص یافت .
» مرادی تصریح کرد : «توان مالی و لجستیکی گروه جهادی ما محدود است و در صورت حمایت ، امکان فعالیت بیشتری خواهیم داشت .
» دبیر تشکیلات اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان مستقل بر هم افزایی مجموعه های مختلف دانشجویی تاکید کرد و گفت : «با هماهنگی صورت گرفته تلاش کردیم موازی کاری در فعالیت های جهادی نداشته باشیم .
در حادثه شیراز هم این اتفاق صورت گرفت و اعضای انجمن به گروه جهادی بسیج دانشجویی ملحق شدند .
» مرادی در بخش دیگر سخنان خود به تاثیر کلان سیاسی و اجتماعی بحران ها در کشور اشاره کرد و گفت : «در شرایط بحرانی مسائل مختلفی از قبیل امیدآفرینی یا نحوه تعامل با دولت به دغدغه های اصلی دانشجویان تبدیل می شود .
» وی تصریح کرد : «نیازمند اصلاح نوع نگاه هستیم .
امیدآفرینی یعنی داشتن نگاه منتقدانه و زمانی من اقدام به انتقاد می کنم که امید به اصلاح داشته باشم .
پس نخستین شاخصه این نگاه ، داشتن نگاه منتقدانه در مقابل نق زدن است .
» این فعال دانشجویی ادامه داد : «واقع نگری در مقابل سیاه نمایی ، راهکار محوری مقابل بن بست انگاری ، پایبندی به ساختار در مقابل ساختارشکنی و صبر در برابر عجله باید تقویت شود .
» مرادی افزود : «درخصوص حمایت مردم سیل زده ایده ها و پیشنهادهای مختلفی داریم که یکی از آنها ایجاد غرفه های مهربانی در دانشگاه های سراسر کشور است که به وسیله آن دفاتر انجمن های اسلامی کانال هدایت کمک های نقدی و غیرنقدی باشند .
» اهمیت سیل در بین اخبار دیگر فراموش نشود علی دهقان ، دبیر دفتر تحکیم وحدت نیز درخصوص فعالیت اعضای این اتحادیه دانشجویی گفت : «به دنبال حرکت های جهادی متمرکز نبودیم و به اعضای دفاتر توصیه کردیم در حوزه های مختلف به گروه های جهادی بسیج دانشجویی ملحق شوند .
به صورت مجازی هم مبالغ را جمع آوری و در اختیار سپاه پاسداران قرار دادند .
» وی ادامه داد : «بیم آن داریم که اهمیت موضوع در کنار اخبار و وقایع دیگر کشور کم شود و دانشجویان باید نقش خود را در مطالبه گری مناسب ایفا کنند . »