نمایش خبر
کسب و کار
> رییس پژوهشگاه فضایی ایران از ارائه دو خدمت فضایی در مدیریت بحران سیل اخیر خبر داد و گفت : در پی وقوع سیل اخیر با استفاده از تصاویر راداری نسبت به تهیه نقشه های سیل اقدام کردیم که این تصاویر در اختیار مسوولان عالی رتبه کشور قرار گرفت .
> دکتر حسین صمیمی در گفت وگو با ایسنا ، پژوهشگاه فضایی را یک پژوهشگاه عملیاتی توصیف کرد و افزود : بر این اساس هیچ پروژه ای در این پژوهشگاه اجرایی نمی شود ، مگر آنکه منجر به یک محصول کاربردی شود و یا خدمتی که دارای مشتری باشد .
وی مرکز تحقیقات فضایی و مرکز سنجش از دور وابسته به این مرکز را از جمله بخش های ارائه دهنده خدمات فضایی پژوهشگاه فضایی دانست و ادامه داد : از چند ماه قبل تعاملات گسترده ای را با برخی از نهادها از جمله سازمان برنامه و بودجه آغاز کردیم و در این همکاری طرح آمایش سرزمینی را اجرایی کردیم .
صمیمی با تاکید بر اینکه موضوع آمایش سرزمینی مدتی است که در کشور مطرح است ، ولی تاکنون نهایی نشده است ، اظهار کرد : خوشبختانه طی بازدیدی که دکتر نوبخت ، رئیس سازمان برنامه و بودجه از پژوهشگاه داشت و تعاملاتی که کارشناسان این سازمان در پژوهشگاه انجام دادند ، توانستیم تفاهم نامه ای با این سازمان برای انجام آمایش سرزمین و مشخص کردن کاربری اراضی منعقد کنیم .
وی با تاکید بر اینکه این تفاهم نامه در حال حاضر به صورت پایلوت آمایش سرزمینی در 4 استان اصفهان ، تهران ، چهار محال و بختیاری و خوزستان در حال اجرا است ، خاطر نشان کرد : اجرای مفاد این تفاهم نامه یکی از اقدامات بسیار خوبی است که اگر به سرانجام برسد ، دستاوردهای مؤثری را در پی خواهد داشت .
توسعه فناوری فضایی در بخش کشاورزی رئیس پژوهشگاه فضایی ایران همچنین از همکاری پژوهشگاه فضایی با وزارت جهاد کشاورزی خبر داد و گفت : این همکاری در حوزه پایش محصولات کشاورزی صورت گرفته است و در گام نخست نسبت به پایش کشت برنج در کشور اقدام شد که گزارش های مربوط به آن تهیه و برای مقامات عالی رتبه کشور ارسال شد .
وی با تاکید بر اینکه این گزارش ها در تصمیم گیری ها بسیار مؤثر است ، یادآور شد : بر اساس بخشنامه دولت کشت برنج به جز استان های مازندران و گیلان ممنوع است .
اما بررسی های ما نشان داد که حجم زیادی از کشت برنج در استان های فارس ، اصفهان و چهار محال و بختیاری نیز صورت می گیرد و اندک آبی که در این استان ها وجود دارد ، برای کشت برنج صرف می شود .
این اقدام نشان داد که فناوری سنجش از دور راه خود را در این زمینه باز کرده است .
باز شدن پای فناوری فضایی در مدیریت بحران صمیمی با اشاره به اقدامات پژوهشگاه فضایی در زمینه توسعه فناوری های فضایی در مدیریت بحران ها ، خاطر نشان کرد : یکی دیگر از اموری که در برنامه آمایش سرزمینی پژوهشگاه مورد توجه قرار گرفت ، امر مدیریت بحران به ویژه در وقایع اخیر است .
وی با تاکید بر اینکه مدیریت بحران بدون تکیه بر داده ها و اطلاعات صورت نمی گیرد ، اظهار کرد : برای مدیریت بحران نیاز است اطلاعات و داده های به روزی در اختیار باشد و این داده ها و اطلاعات نیز بهتر است از داده های فضایی به دست آید و پس از وقوع سیل در استان های کشور ، ما در مرکز تحقیقات فضایی پژوهشگاه به صورت خودجوش تیم سنجش از دوری را تشکیل و در ایام تعطیلات نوروزی تصاویر ماهواره ای مربوط به سیل اخیر را مورد رصد قرار دادیم .
تهیه نقشه های مخاطرات رئیس پژوهشگاه فضایی با اشاره به تهیه نقشه سیلاب های اخیر در این پژوهشگاه ، توضیح داد : دو نوع سنجنده اپتیکی و راداری در این زمینه موجود است .
سنجنده های اپتیکی نسبت به شرایط جوی بسیار حساس هستند ، به گونه ای که اگر هوا ابری باشد ، تصاویر خوبی را ارائه نمی دهند؛ اما سنجنده های راداری مستقل از شرایط جوی هستند و در شرایط جوی نامساعد نیز تصاویر مناسبی را ارائه خواهند داد .
صمیمی با بیان اینکه تصاویر تهیه شده از سیل اخیر مبتنی بر سنجنده های راداری بوده است ، ادامه داد : تصاویر به دست آمده از سیل اخیر در مرکز تحقیقات فضایی این پژوهشگاه با دقت مورد رصد و تحلیل گرفت و گزارشات بسیار خوبی را از روند گسترش سیل در کشور و میزان پهنه ها و ریسک تشدید سیل بر اثر ذوب شدن برف ها تهیه کردیم و در اختیار ستاد مدیریت بحران استان گلستان قرار دادیم که بسیار مورد توجه قرار گرفت ، ضمن آنکه مدیریت آبفای استان گلستان نیز ارتباطات مستقیمی با ما برقرار کرد تا گزارش های این مرکز را دریافت کند .
صمیمی در ادامه خاطر نشان کرد : تمرکز ما در مرکز تحقیقات فضایی در واقعه سیل بیشتر بر استان گلستان متمرکز بود ، اما در پلدختر و خوزستان نیز فعالیت های موردی انجام دادیم و حتی تصاویر راداری مفیدی برای شهر اهواز تهیه کردیم که امروز در اختیار مسؤولان در استان های مربوط قرار می گیرد .
استفاده از بالن برای برقراری ارتباطات اینترنتی در استان های سیل زده وی از اقدامات این پژوهشگاه برای ایجاد ارتباطات اینترنتی در مناطق سیل زده خبر داد و افزود : در کنار فعالیت های سنجش از دور مرکز تحقیقات فضایی ، در روز 13 فرودین به دستور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات بالن مدیریت بحران را به استان لرستان اعزام کردیم .
علی رغم اینکه ما به عنوان یک سازمان آماده باش برای حل این موضوع نبودیم ، اما با توجه به عملیاتی بودن فعالیت های پژوهشگاه ، سه تریلی مجهز به ابزارهای ارتباطی به پلدختر اعزام شد و خوشبختانه سرویس دهی بالن از دو روز گذشته آغاز شده است .
بالن مدیریت بحران پژوهشگاه فضایی در آسمان شهر سیل زده پلدختر صمیمی با بیان اینکه این بالن قادر است محموله 50 کیلوگرمی را حمل کند ، افزود : این بالن می تواند اینترنت منطقه را تأمین کند و خوشبختانه این اقدام نیز یکی از برگ های زرین کارنامه کاری پژوهشگاه به شمار می آید ، اما هنوز جای کار بسیاری وجود دارد .
وی تجهیز استان های کشور به یک بالن مدیریت بحران را از برنامه های اصلی این پژوهشگاه ذکر و تاکید کرد : این طور نباشد که بالنی از تهران به مرکز استان اعزام شود ، اما هنوز این برنامه اجرایی نشده است .
به گفته صمیمی ، پژوهشگاه فضایی ایران در بحران سیل اخیر دو خدمت برنامه سنجش از دور و بالن مدیریت بحران را به منظور تأمین ارتباطات اینترنتی ارائه کرده است .
به گزارش کسب و کار نیوز ، بالن های ارتباطی پژوهشگاه فضایی که تاکنون برای ایجاد ارتباطات در اربعین به کار گرفته می شد ، این بار به منظور مدیریت بحران در مناطق سیل زده به کار گرفته شد .
انتهای پیام.