نمایش خبر
اعتماد
> گروه اجتماعی| «وزارت علوم و سازمان سنجش این آمادگی را اعلام کردند تا کنکور را با تأخیر برگزار کنند شاید چند روزی این آزمون به تأخیر بیفتد .
از طرفی ما هم به دنبال این هستیم تا امتحانات نهایی را زودتر برگزار کنیم تا این فاصله فرصت کافی را ایجاد کند که داوطلبان برای کنکور آماده شوند و ما هم کارهای اداری خودمان را در این زمینه انجام دهیم ، فکر می کنم ظرف چند روز آینده این خبر نهایی شود .
» سید محمد بطحایی ، وزیر آموزش و پرورش روز گذشته در حاشیه دیدار نوروزی با مدیران کل سابق و همکاران حوزه ستادی و در جمع خبرنگاران در مورد وضعیت دانش آموزان کنکوری در مناطق سیل زده صحبت کرد .
> بطحایی که پیش از این نشست هم در گفت وگو با «اعتماد» از اقدام برای هماهنگی با وزارت علوم در مورد وضعیت داوطلبان کنکور در استان های بحران زده خبر داده بود روز گذشته گفت که تصمیم دارند تسهیلاتی برای دانش آموزان مناطق سیل زده برای ورود به دانشگاه فراهم کنند .
اما هم زمان با انتشار این خبر ، سازمان سنجش اعلام کرد که کنکور کارشناسی ارشد در مورد مقرر خود برگزار می شود .
در اطلاعیه این سازمان آمده است : «ضمن ابراز همدردی با هموطنان عزیزی که در جریان سیل اخیر در بخش هایی از شهرها و استان های کشور ، دچار خسارت شده اند ، بدین وسیله به اطلاع داوطلبان متقاضی شرکت در آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته سال 1398 می رساند ، نظر به اینکه فرآیند اجرایی آزمون مذکور طولانی بوده و باید به نحوی برنامه ریزی شود که نتایج نهایی در اوایل شهریورماه اعلام گردد ، لذا آزمون مطابق برنامه زمان بندی اعلام شده قبلی در روزهای پنجشنبه 5 اردیبهشت و جمعه 6 اردیبهشت 98 برگزار خواهد شد .
» و البته در این اطلاعیه آمده بود : «وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری و سازمان سنجش از زمان وقوع سیل ، پیگیر ارایه تسهیلات یا اختصاص سهمیه مشابه زلزله زدگان از مراجع ذیصلاح برای داوطلبانی که آسیب مستقیم دیده اند ، است که به محض حصول نتیجه جزییات آن در دفترچه انتخاب رشته به استحضار داوطلبان خواهد رسید .
» ابراهیم خدایی ، رییس سازمان سنجش و آموزش کشور که از طریق رسانه ها در جریان گفته های وزیر آموزش و پرورش قرار گرفته است به «اعتماد» گفت که با توجه به اینکه کنکور کارشناسی ارشد در موقع مقرر خود برگزار می شود بعید به نظر می رسد که بتوان تغییری در تاریخ برگزاری کنکور سراسری ایجاد کرد .
وزیر آموزش و پرورش اشاره ای داشت مبنی بر اینکه وزارت علوم و سازمان سنجش آمادگی برای بازنگری در تاریخ برگزاری کنکور سراسری را دارند .
آیا تصمیمی در این مورد گرفته شده است؟ سازمان تا همین حالا مشغول بحث کارشناسی ارشد بود که با توجه به نزدیکی تاریخ برگزاری همان طور که در اطلاعیه مان اعلام شد آن را به تعویق نینداختیم .
طبیعتا در کنکور هم تغییر زمانی جزو موارد مورد بحث ما نیست مگر اینکه آموزش و پرورش تقاضا کند و این درخواست در شورای سنجش بررسی شود .
اصولا ما به دلیل اینکه سه ماه تا کنکور سراسری فاصله داریم هنوز وارد آن بحث نشده ایم اما به طریق اولی از آن جایی که کنکور کارشناسی ارشد در زمان مقررش برگزار می شود ، به نظرم نمی رسد که برگزار شدن کنکور سراسری هم در زمان خودش مشکلی داشته باشد .
منتهی تسهیلاتی که برای عزیزانی که آسیب دیده اند و سیل باعث شده که مطالعه شان تحت تاثیر قرار بگیرد ، قرار شد همان مصوبه ای را که برای زلزله زدگان کرمانشاه داشتیم برای سیل زدگان هم تعمیم داده شود که به صورت اصولی با آن موافقت شده است .
سعی می کنیم آن بحث فاصله کم باقی مانده تا آزمون ها را تا حدی با این سهمیه جبران کنیم که البته سهمیه ای آزاد است و قرار نیست از سهمیه دیگر داوطلبان به این بخش اختصاص داده شود .
پس هنوز درخواست رسمی به دست شما نرسیده؟ نه هنوز درخواستی به صورت رسمی به دست ما نرسیده تا در دستورکار شورای سنجش قرار بگیرد .
تغییر تاریخ برگزاری آزمون به نظرتان عملی است؟ سر همین مباحث فنی بود که در مورد کارشناسی ارشد هم گفتیم در زمان خودش برگزار شود چون به تعویق افتادن آزمون باعث تاخیر در شروع سال تحصیلی می شود .
برنامه زمانی کنکور سراسری هم به قدر کفایت فشرده هست چون در روزهای 15 و 16 تیر ماه برگزار می شود و بحث انتخاب رشته و مصاحبه های برخی دانشگاه ها مثل دانشگاه فرهنگیان هم وجود دارد و اینها نزدیک به 45 روز زمان می خواهد .
بعید می دانم بتوانیم بحث تاخیر کنکور را اجرایی کنیم چون کل دانشگاه ها و کشور را تحت تاثیر قرار می دهد اما همه اینهایی که می گویم نظر شخصی من است و قاعدتا اگر آموزش و پرورش درخواست کند هم این بحث در شورا مطرح می شود .