نمایش خبر
روزنامه آوای خراسان جنوبی
> حسینی شامگاه سه شنبه کارگروه توسعه صادرات استان با حضور استاندار و سفیر ایران در افغانستان با محوریت بیان پیشنهاداتی که منجر به افزایش همکاری تجاری بین دو کشور ایران و افغانستان می شود ، برگزار شد .
> حسینی شامگاه سه شنبه کارگروه توسعه صادرات استان با حضور استاندار و سفیر ایران در افغانستان با محوریت بیان پیشنهاداتی که منجر به افزایش همکاری تجاری بین دو کشور ایران و افغانستان می شود ، برگزار شد .
شهرکی دبیر کارگروه و رئیس سازمان صنعت ، معدن و تجارت استان ، در ابتدای جلسه با اشاره به ظرفیت های خراسان جنوبی در این حوزه ، از بهرامی سفیر ایران در افغانستان تقاضای پیگیری مواردی همچون به حداقل رساندن ممنوعیت و محدودیت های صادراتی بین دو کشور ، راه اندازی نمایشگاه تخصصی ، استفاده از بازرگانان خوشنام و موفق به عنوان رایزن تجاری و تکمیل زیرساخت های تجارت داخلی همچون جاده ماهیرود فراه را داشت و عنوان کرد : ایجاد تعرفه های ترجیحی مهم ترین خواسته ما برای تثبیت صادرات و رفتارهای تجاری بین دو کشور است .
راه اندازی صرافی در مرز ماهیرود احتشام رئیس اتاق بازرگانی هم بی ثباتی در قوانین برای صادرات و واردات کالا و بسته بودن پایانه ها و بازارچه های مرزی را از مهم ترین مشکلات پیش روی فعالان اقتصادی دانست و گفت : خواستار برگزاری نمایشگاه تخصصی در مزار شریف یا هر کجا که به نظر شما امنیت دارد ، هستیم .
به گفته وی تسهیل در صدور ویزای تجار بزرگ افغانستان با هدف ایجاد انگیزه برای مبادله کالا و راه اندازی صرافی در مرز ماهیرود برای ایجاد امکان مبادله پولی و بانکی ، از جمله مواردی است که به توسعه صادرات کمک می کند .
وی با بیان این که صندوق ضمانت نامه صادرات ، ضمانت کافی برای تجار افغانستانی را فراهم نمی کند ، اضافه کرد : زمینه ای برای اعتبار سنجی این تاجران فراهم شود .
برگزاری گردهمایی صدمین سال استقلال افغانستان در دانشگاه بیرجند خامسان رئیس دانشگاه بیرجند نیز با اشاره به تحصیل دانشجویان افغانستانی در این دانشگاه ، ادامه داد : در آخرین آمار 60 نفر در سامانه آنلاین دانشگاه ثبت نام کردند ، رئیس بنیاد نخبگان افغانستان نیز از فرستادن حدود 100 دانشجو به این استان خبر داد .
وی به برگزاری گردهمایی روسای دانشگاه های افغانستان در بیرجند در اسفند 98 اشاره کرد و افزود : خواستار برگزاری گردهمایی صدمین سال استقلال افغانستان در این دانشگاه هستیم .
دهقانی رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند هم از تحصیل دانشجویان در دوره های کوتاه مدت و بلند مدت در این دانشگاه خبر داد و خاطرنشان کرد : خراسان جنوبی با داشتن 14 بیمارستان دانشگاهی ، 3 بیمارستان غیر دانشگاهی و هزار و 400 تخت بستری ، ظرفیت بالایی در جذب توریسم درمانی دارد .
به گفته وی این موضوع نیازمند کار مشترکی بین وزارت خارجه ، دانشگاه علوم پزشکی و سازمان میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی است ، همچنین بخش خصوصی به عنوان حلقه واسط برای جذب توریسم باید فعال باشد .
تکمیل پروژه جاده ماهیرود فراه ، نیازمند 60 میلیارد اعتبار مودی نماینده اداره کل راه و شهرسازی هم گزارشی از 120 کیلومتر راه ماهیرود فراه را ارائه داد و گفت : 65 کیلومتر به بهره برداری رسیده و 55 کیلومتر باقی مانده که اکنون 34 کیلومتر آن در دست پیمانکار است .
وی مسائل امنیتی خاک افغانستان را موثر در روند تکمیل پروژه دانست و ادامه داد : برای تکمیل پروژه 60 میلیارد تومان نیاز است و اگر این اعتبار را داشته باشیم ، کار اجرایی 18 ماه طول خواهد کشید .
مودی در ادامه خواستار پیگیری بهرامی برای اجرای تعهدات افغانستان از جمله معافیت پیمانکاران از عوارض و مالیات و اعطای ویزای رایگان به عوامل اجرایی شد .
روزهای خوب پیش روی کارخانه قند قهستان سلامی ، مدیرکل فرودگاه های استان هم به رایزنی ها با دو شرکت هواپیمایی آریانا و کام ایر در افغانستان برای راه اندازی خط هوایی افغانستان بیرجند ، اشاره کرد و گفت : ظرفیت تجاری و تردد مردمی نیز برای این خط وجود دارد .
قوسی رئیس سازمان جهادکشاورزی هم خواستار فراهم شدن کشت فراسرزمینی در افغانستان شد و ادامه داد : تسهیل شرایط ورود دام زنده نیز از دیگر برنامه های پیشنهادی است .
بشیری زاده فرماندار درمیان نیز با اشاره به تعطیلی کارخانه قند قهستان گفت : اگر کشت فرامنطقه ای چغندرقند انجام شود ، روزهای خوبی پیش روی این کارخانه است ، می توانیم چغندرقند را در افغانستان تولید و وارد کرده و شکر یا قند را صادر کنیم .
بهرامی سفیر ایران در افغانستان پس از شنیدن این اظهارات ، در ابتدای سخن به شرایط سخت تحریم و اهمیت توجه به روابط با همسایگان اشاره کرد و گفت : به دنبال تسهیل شرایط و روندهای موجود با کشور افغانستان هستیم اما باید توجه کرد که نگاه مقامات ارشد دو کشور روان سازی بر اساس قانون است .
وی با استقبال از پیشنهادهایی همچون راه اندازی صرافی در ماهیرود ، برگزاری نمایشگاه های تخصصی ، تسهیل صدور روادید ، فراهم شدن زمینه توریسم درمانی و پذیرش دانشجویان افغانستانی در استان ، عنوان کرد : افغانستان موافق بازگشایی بازارچه ها به دلیل مواردی چون حقوق و عواید مرزی نیست اما با توضیحات استاندار و احتمال جدیدی که شرح دادند امیدواریم به نتیجه مثبت در این زمینه برسیم .
وی راه اندازی خط پروازی را نیز بدون توجیه دانست مگر این که شرکت افغانستانی خود مایل به این کار باشد .
به گفته وی برای کشت فراسرزمینی نیز استان باید پای کار باشد و نیمه راه رها نکند .