نمایش خبر
کسب و کار
> به گزارش ایسنا ، در این نشست جمعی از کارآفرینان جوان تجربه ها و مشکلات خود را با «مظفر پرنا» جانشین مدیرکل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی استان ایلام در میان گذاشتند .
> «صادق صفربیگی» رئیس کانون کارآفرینان استان در این نشست اظهار کرد : متاسفانه قانون کار علیه کارآفرین و کارفرما تصویب شده است تا جایی که سود کارفرما در این است که عطای کارآفرینی را به لقایش ببخشد ، چون حمایت ازکارفرما پیش بینی نشده است و بعضا کارگران مشکلاتی را برای آنان ایجاد می کنند .
وی با تاکید بر اینکه بوروکراسی پیش پای ایجاد اشتغال نیازمند بازنگری هستند ، تصریح کرد : قوانین تامین اجتماعی و مالیات از جمله این مشکلات هستند ، کارآفرین هیچگاه قصد فرار از مالیات را ندارد اما متاسفانه جرائم مالیاتی چند برابر مالیات بر کارآفرینان تحمیل می شود .
صفربیگی با اشاره به حوزه کاری خود در زمینه فناوری اطلاعات گفت : امروزه تمام نگاه ها در دنیا متوجه این صنعت است و فرصت سرمایه گذاری در این حوزه مهیاست اما متاسفانه این عرصه آن گونه که باید در ایران و خصوصا ایلام مورد توجه واقع نشده است .
وی برگزاری استارتاپ و تبلیغات درست و مبتکرانه را نیاز کارآفرینان عنوان کرد و گفت : می توان با این روش ها کم کم ایده ها را تبدیل به ثروت کرد .
رئیس کانون کارآفرینان استان تاکید کرد : برندسازی ، ورود با علم بازاریابی و قانع شدن به سود کم در ابتدای کار را لازمه آغاز کارآفرینی موفق دانست .
«محمدسجاد صفرپور» کارآفرین دیگر حاضر در این دورهمی ، اظهار کرد : متاسفانه مشکلی که کارآفرینان دارند این است که در آغاز راه دنبال درآمدهای آن چنانی هستند ، در حالی که کارآفرین در آغاز راه لزوما نمی تواند پول آفرین باشد ، بلکه باید ایده خود را جا بیندازد .
«سجاد شوکتیان» دیگر کارآفرین اظهار کرد : تاکنون در 10 استارتاپ شرکت کردم و مشکلی که وجود دارد این است که برخی می خواهند به خاطر استارتاپ وام بگیرند؛ در حالی که گرفتن وام برای کاری که احتمال شکست خوردن در آن وجود دارد ، اشتباه است .
وی گفت : لازم است در مدارس موضوع کارآفرینی نیز به دانش آموزان آموزش داده شود تا خلاقیت آنان در این زمینه شکوفا شود .
«عبداله خورانی» ، کارآفرین در حوزه صنایع دستی هم اظهار کرد : این دورهمی ها فرصت خوبی برای ارائه ایده ها است اما باید زمینه حضور کارآفرینان دیگر را نیز فراهم کرد تا نتایج بهتری از بحث ها گرفته شود .
وی با بیان اینکه متاسفانه بازار صنایع دستی استان ، مخصوصا فرش در اختیار نمایشگاه دارانی از استان های دیگر است ، گفت : محصولات استان به برندسازی نیاز دارند .
«رضا اسماعیل بیگی» سرپرست مرکز رشد پارک علم و فناوری استان نیز با ارائه ی چند شاخص ، گفت : در کشور ما در زمینه ارائه تسهیلات آمار خوبی داریم اما سوال اینجاست که این آمار تا چه حد منتج به اشتغال شده اند و چقدر از آمار بیکاران را کم کرده و در تولید خالص ملی نقش داشته اند .
وی با بیان اینکه بسیاری از قوانین کارآفرینی نیاز به بازنگری دارند ، گفت : در استان ایلام در مباحث اولیه کارآفرینی مانده ایم در حالی که در مدارس استان های برخوردارتر برای دانش آموزان کلاس های فنون مذاکره برگزار می شود .
دکتر «معصومه دارایی» نیز اظهار کرد : متاسفانه دانشگاه های ما در تبیین مفهوم کارآفرینی و تربیت دانشجویان کارآفرین مانده اند و عموم پایان نامه ها در این زمینه خاک می خورند .
در پایان این نشست «مظفر پرنا» جانشین مدیر کل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی استان ایلام ، اظهار کرد : یکی از اهداف مهم این دورهمی ها تولید ایده برای حل مشکلات کارآفرینی است و از چالش هایی که کارآفرینان بیان می کنند ، استقبال می کنیم .
وی جلوگیری از انحراف در استفاده از تسهیلات اشتغال را دغدغه ای جدی مسئولان دانست و تصریح کرد : تمام پیشنهادات ارائه شده و دغدغه های کارآفرینان در اداره کل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی استان مورد بررسی قرار می گیرد .
جانشین مدیرکل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی استان ایلام ، با بیان اینکه بخش تعاون نسبت به دو بخش اقتصادی دیگر یعنی دولتی و خصوصی از جایگاه بسیار ویژه ای برخوردار است ، ادامه داد : جمع آوری سرمایه های اندک ، بهره گیری از سرمایه های معنوی و برخورداری از برخی معافیت ها و ارائه ی خدمات رایگان ، از مزیت های بخش تعاون است .
اداره کل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی آمادگی خود را جهت تسریع در تشکیل تعاونی های دانشجویی و تعاونی های استارتاپی اعلام می دارد .
انتهای پیام.