نمایش خبر
روزنامه آفرینش
> وزیر علوم : اختصاص منابع مالی کمکی به دانشگاه ها در حوزه رفاهی وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری از اختصاص منابع مالی کمکی به دانشگاه ها در حوزه رفاهی خبر داد و گفت : رایزنی ها برای واریز این مبالغ با سازمان برنامه و بودجه صورت گرفته است .
> وزیر علوم : اختصاص منابع مالی کمکی به دانشگاه ها در حوزه رفاهی وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری از اختصاص منابع مالی کمکی به دانشگاه ها در حوزه رفاهی خبر داد و گفت : رایزنی ها برای واریز این مبالغ با سازمان برنامه و بودجه صورت گرفته است .
منصور غلامی وزیر علوم تحقیقات فناوری در گفتگو با خبرگزاری دانشجو ، در خصوص وضعیت تغذیه دانشجویان در سال جدید با توجه به افزایش قیمت ها گفت : بحث نگرانی ها در این خصوص وجود دارد ، اما سعی مان این است که در بخش رفاهی دانشجویان کمبودی نداشته باشیم .
وی افزود : دانشگاه ها همواره عنوان می کنند اگر نتوانیم بودجه مواد غذایی دانشجویان را تامین کنیم مجبور به تغییر رویه هستیم ، اما در شرایط فعلی آنچه انجام می شود و نگرانی های ناشی از افزایش قیمت برخی از اقلام غذایی است و تلاش ما این است که منابع مالی کمکی به دانشگاه ها تزریق کنیم .
وزیر علوم اضافه کرد : اواخر سال 97 مبلغی به عنوان کمکی به دانشگاه ها پرداخت شد برای این که کیفیت غذا ها و میزان خدماتی که ارایه می شود در دانشگاه حفظ شود .
غلامی یادآور شد : امسال نیز براساس رایزنی هایی که با سازمان برنامه و بودجه شده است مبالغ کمکی به دانشگاه ها برای هزینه کرد در حوزه رفاهی اختصاص داده خواهد شد که این مبلغ علاوه بر بودجه دانشگاه است و پیگیری می کنیم که در سریع ترین زمان این مبالغ برای دانشگاه ها واریز شود .
در بیست و هفتمین کنفرانس انجمن مکانیک؛ استاد خواجه نصیرالدین طوسی؛ مهندس برجسته سال شد استاد دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی در بیست و هفتمین کنفرانس انجمن مکانیک به عنوان مهندس برجسته سال 97 انتخاب و معرفی شد .
به گزارش ایرنا ، رزاق بلوری افشار استاد دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی به دلیل فعالیتهای مختلف علمی و آموزشی طی 40 سال گذشته خود به عنوان مهندس برجسته انتخاب شد .
بیست و هفتمین کنفرانس سالانه بین المللی انجمن مهندسان مکانیک ایران و هفتمین کنفرانس صنعت نیروگاه های حرارتی به میزبانی دانشگاه تهران و تربیت مدرس با محورهای مکانیک جامدات مکانیک ضربه ، حرارت و سیالات محاسباتی ، انرژی و محیط زیست ، مهندسی خودرو ، مکانیک مواد مرکب ، مهندسی هوافضا و .
برگزار شد .
یکی از اقدامات مهم بلوری افشار در زمینه مکانیک ساخت مدل های آموزشی خودرو است که این مدل ها وسیله ای برای آموزش بهتر اطلاعات خودرو به شمار می روند .
این مدل های آموزشی خودرو به سازمان ها و مراکز آموزشی مختلفی فروخته شده اند .
همچنین این استاد در دانشکده مکانیک خواجه نصیر با همکاری دیگر اساتید و دانشجویان موفق به تبدیل خودرو ساینا به خودرو برقی شده است .
این پروژه با همکاری مرکز تحقیقات و نوآوری شرکت سایپا ، یک شرکت بلژیکی و دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی انجام شده است .
قائم مقام وزیر علوم : اجرای بیش از 400 پروژه مشترک بین دانشمندان ایرانی و خارجی قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل گفت : سالانه 1300 نفر از دانشجویان دوره دکتری در قالب فرصت های مطالعاتی 6 تا 9 ماهه به خارج از کشور اعزام می شوند .
به گزارش وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری ، دکتر حسین سالار آملی ، رئیس مرکز همکاری های علمی بین المللی گفت : هدف از شرکت اساتید و محققان کشورمان در سمینارها و کنفرانس ها آن است که بهترین نفرات داخل کشور با ارائه مقاله به کشورهای خارجی اعزام شوند تا بستری مناسب در جهت استفاده از علم جهانی و مراودات علمی شکل گیرد .
به گفته وی ، در سال 1397 حدود 1022 نفر از اعضای هیئت علمی کشورمان به سمینارها و کنفرانس ها و کارگاه های بین المللی اعزام شدند که حاصل این امر ورود ده ها نوع دانش فنی و روز دنیا به کشور است .
وی اظهار کرد : در سال 1397 بیشترین اعزام اساتید به کشورهای ترکیه ، ایتالیا ، آلمان ، اسپانیا ، فرانسه ، کانادا و هلند بوده است و مسلماً ایرانیان به عنوان ارائه دهنده در این کشورها حاضر خواهند شد .
قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل گفت : در سال 1397 در مجموع 2 هزار و 168 نفر از دانشمندان ، اعضای هیئت علمی و افراد برجسته دنیا به ایران آمدند که این آمار قابل توجهی است؛ در واقع هر هفته 10 هیئت علمی خارجی به ایران می آیند و این افراد با تمرکز روی 4 محور حضور در سمینارها و کنفرانس ها ، راهنمایی دانشجویان دوره دکتری (مشترک) ، آموزش و انجام پروژه های تحقیقاتی مشترک به ایران می آیند .
وی با اشاره به زمان به سرانجام رسیدن پروژه های تحقیقاتی عنوان کرد : هم اکنون 466 پروژه بین دانشمندان داخلی و خارجی در حال انجام است .
محورهای کلان این پروژه های مشترک از سوی معاونت پژوهش و فناوری وزارت علوم تبیین می شود و سپس دانشگاه های ما عمدتاً هدایت علمی این امر را بر عهده می گیرند .
راه اندازی 3 مرکز پایش هوا در کشور وی پروژه های تحقیقاتی مشترک را بیشتر با کشورهای هدف شامل اتحادیه اروپا ، چین ، روسیه ، ژاپن و کره دانست و گفت : در یک ماه اخیر طی پروژه ای با چین ، دانشگاه های شیراز ، گیلان و اصفهان 3 مرکز پایش هوا را در کشور راه اندازی کردند و مقرر شد دستگاه ها و تجهیزات از کشور چین وارد شوند و پایش هوا در آنجا صورت گیرد .
به گفته وی ، اساتید و دانشجویان ما توانمندی و نوآوری و تراوش فکری خوبی دارند و این امر باعث شده تا کشورهای خارجی برای مراودات علمی با ایران تمایل داشته باشند .
بسیاری از کشورهای منطقه با وجود امکانات و تجهیزات کافی ، اما مانند ایرانیان از علم و تیزهوشی برخوردار نیستند .