نمایش خبر
آرمان امروز
> سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی درباره تغییر در روند کنکور گفت : تمام صاحبنظران پذیرفته اند که برگزاری کنکور اقدامی غلط است .
> آرمان به گزارش آرمان به نقل از ایلنا ، حمایت میرزاده (سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی) در خصوص نامه رییس مجلس به صدا و سیما مبنی بر توقف تبلیغات کنکور گفت : با فرمایشاتی که مقام معظم رهبری در با دیدار با معلمان نمونه داشتند ، برای اولین بار خودشان کلمه کنکور را به عنوان مسئله به کار بردند و فرمودند ، فکری برای مسئله کنکور و مشکلاتی ایجاد شده شود .
از این رو تکلیف صدا و سیما در زمینه کنکور مشخص است .
وی ادامه داد : برداشت من این است که شاید این تبلیغات مربوط به قراردادهایی است که قبلا بسته شده و بعد از این قراردادها شاید بتوان یک تصمیم جدی در خصوص پخش تبلیغات گرفت ، از طرفی رهنمودهای رهبری در این زمینه یک فصل الخطاب است ، زیرا ایشان به صراحت کنکور را به عنوان مشکل قلمداد کردند و فرمودند ، این مشکل حل شود .
میرزاده با اشاره به ایجاد استرس بین دانش آموزان توسط صدا و سیما گفت : همه نقش صدا و سیما در ایجاد استرس و فشار بین دانش آموزان و عدم اجرای سند تحول بنیادین را می دانند ، این موارد در تبلیغات نهفته است و امیدوارم بعد از اینکه قراردادهایشان به اتمام رسید ، خودشان تصمیم درستی در این زمینه بگیرند .
وی درباره اظهارات وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره کاهش 50 درصدی تبلیغات کنکور گفت : اینکه می گویند تبلیغات کنکور کاهش یافته درست است ، ولی در هر حال بخش زیادی از برنامه های تلویزیونی مربوط به پخش آگاهی با موسساتی است که با آنها قرارداد بسته اند .
عضو کمیسیون مجلس شورای اسلامی همچنین به درآمد کلان مافیای کنکور اشاره کرد و گفت : مافیای کنکور طبیعتا دارای قدرت و درآمد کلانی هستند ، قدرت به معنی پول است .
اینکه درآمد آنها با هیچ کسی قابل مقایسه نیست ، هیچ شکی نیست و اینکه منافع آنها در این تبلیغات هست ، باز هم در آن شکی نیست و اینکه به نزد علما و بزرگان دین می روند نیز به معنای تایید آنها از سوی علما نیست ، زیرا آنها در را به روی مراجعه کنندگان خود باز می گذارند .
وی تصریح کرد : تمام صاحبنظران پذیرفتند که برگزاری کنکور اقدامی غلط است و راهی که می رویم نیز اشتباه است .
در داخل همان موسسات کنکور بالاخره افراد صاحب نظری وجود دارند که می توانند ، راه های بهتری برای پول درآوردن پیدا کنند .
نمی توان نظام آموزشی و اهداف آن را به خاطر پول تحت شعاع قرار داد .
میرزاده با اشاره به اینکه برای حل مساله کنکور باید در وهله اول سازمان سنجش و وزارت علوم آستین هایش را بالا بزنند و تصمیم اساسی بگیرند ، گفت : اخیرا شنیدم که وزارت علوم اقدام خوبی در راستای پلمپ مراکز غیرقانونی پایان نامه انجام داده است ، همین یعنی یک قدم مثبت و باید از آنها تشکر کرد ، زیرا چندین سال این کار انجام نشده بود ، آن هم در حالی که برخی در روز روشن دزدی علمی انجام می دهند و در مقابل دانشگاه ها تبلیغات می کنند که با این شماره تماس بگیرد تا برای شما پایان نامه تهیه کنیم .
اینها نشانه های خوبی است و مسئولان متوجه شده اند ، بیش از این نباید صبر کنند .
در حال حاضر هیچ کس پشت صحنه دفاع از کنکور نیست غیر از کسانی که صرفا از نگاه درآمدی به آن می نگرند ، اما به زودی و قطعا پرونده کنکور بسته خواهد شد .
این نماینده مجلس درخصوص ارائه تحقیقات مرکز پژوهش های مجلس برای ایجاد تغییرات در کنکور گفت : این تحقیقات و کارها ادامه دارد و با یک یا دو جلسه به اتمام نخواهد رسید .
فعلا بحث روی استفاده از نظرات صاحبنظران است ، اینکه از چه راهکارهایی بهتر می توان استفاده کرد؛ همچنین تاکیدی که مقام معظم رهبری داشتند این بود که دنبال یک راه مناسب برای کنکور باشیم .
تمام کارشناسان و صاحب نظران باید در این زمینه اظهارنظر کنند تا به یک جمع بندی مناسب برسیم .
از این رو اگر نیازی به وضع قانون بود ، قانون وضع شود یا اگر نیازی نبود با همین قانون موجود بتوان روش بهتری انتخاب کرد تا مردم از نظر مادی متضرر نشوند ، فشارهای روحی و روانی باید کاهش یابد و هم زندگی افراد تحت شعاع چیزی به اسم کنکور که هدفی در آن نیست و آخر عاقبت ندارد ، قرار نگیرد .
وی تاکید کرد : نباید جوانان ما جوانی و عمرشان را فدای کاری کنند که آخرش چیزی جز کاغذ و مدرک نیست .
ما در کشور نیاز به مهارت گرایی داریم؛ جوانان ما باید مهارت هایی را یاد بگیرند که روی پای خودشان بایستند ، شهر خودشان را بسازند و نجات دهند .
این مهارت بدون مدرک و بدون کنکور و دانشگاه هم به دست می آید ، ما الان در حال تقویت در این زمینه هستیم ، بالاخره جایگزینی برای کنکور پیدا خواهد شد .
میرزاده با اشاره به اینکه انتظار می رود همه صاحب نظران و کسانی که دلشان برای کشور می سوزد به جای ایجاد التهاب در جامعه ، باید برای پیدا کردن راه حل کمک کنند ، گفت : باید برای داوطلبان کنکور محیطی آرام و بدون فشار روحی در نظر گرفت تا در شرایط طبیعی و بدون یک زمانبندی خاص(زمان کنکور) تحصیل خود را دنبال کنند .
وی در واکنش به اینکه بسیاری از دانش آموزان برای کسب سوابق تحصیلی مناسب به دنبال ترمیم معدل هستند و در این زمینه دچار دوگانگی شدند ، گفت : این موارد هم باید برداشته شود و ضرورتی ندارد .
باید به آموزش و پرورش فرصتی داده شود تا خودش یک راهکاری ارائه دهد ، نیازی هم به ترمیم معدل نیست .
این نماینده مجلس ادامه داد : همیشه سوابق تحصیلی به معنای معدل نیست .
اجازه بدهیم روی این مسئله بحث شود ، زیرا اگر باز هم بحث سوابق تحصیلی و مدرک مطرح شود دوباره یکسری دنبال کاغذ و کارنامه می روند .
از طرفی سوابق تحصیلی مربوط به یکسال نیست ، بلکه مربوط به 12 سال تحصیل دانش آموز و فعالیت های علمی ، فرهنگی ، هنری و مهارتی او است .
میرزاده گفت : همه ما یک ذهنیت ، محدودیت و دایره برای خودمان تصور کردیم و دائم دنبال آن می گردیم که طی دو ساعت سرنوشت یک دانش آموز را بسازیم ، در حالی که داستان فراتر از این حرف هاست .
لزومی ندارد ما حتما در یک ساعت خاص به میزان موفقیت یک شخص بله یا خیر بگوییم .
والدین و جامعه باید وقتی 12 سال آموزش یک دانش آموز را می بینند ، وارد اتاق آن می شوند و یا حتی کیف او را باز می کنند ، بفهمند آن دانش آموز در چه چیزی مهارت دارد و در همین راستا او را تشویق کنند ، از طرفی دانشگاه های ما نیز باید خودشان را آماده کنند و هر دانشجویی که وارد شد و تحقیقات خود را ارائه داد و او را به عنوان یک دانشجو بپذیرند .
این نماینده مجلس تاکید کرد : ما باید طرحی نو در اندازیم و کاری انجام دهیم که در شرایط عادی و طبیعی یک دانش آموز به صورت خودکار در رشته ای که لازم است درس بخواند ، مهارت کسب کند و یا حتی اشتغال داشته باشد .
سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در پایان تاکید کرد : باید اجازه دهیم صاحب نظران و کارشناسان نظر بدهند تا بتوان یک نظام آموزشی مناسب برای سنجش طراحی کرد .
فعلا سازمان سنجش ما سازمان کنکور است ، در حالی که سنجش می تواند به خودی خود از ابزارهای کنکور باشد از طرفی هزاران راه برای سنجش مهارت و توانایی افراد وجود دارد .