نمایش خبر
مردم سالاری
> رئیس مجلس برای پایان برنامه های کنکوری به صدا و سیما نامه نوشت اما دل کندن از این درآمد سرشار به راحتی شدنی است؟.
> رئیس مجلس برای پایان برنامه های کنکوری به صدا و سیما نامه نوشت اما دل کندن از این درآمد سرشار به راحتی شدنی است؟ به گزارش ایسنا ، روزنامه شهروند نوشت : ماجرای برگزاری کنکور ، مؤسسات کنکور و تبلیغات آنها همچنان بحث برانگیز است و هنوز هم وزیر آموزش و پرورش از برچیده شدن آن می گوید و هم مجلس اما عزمی در صداوسیما برای کم شدن تبلیغ این مؤسسات و برنامه های کنکوری دیده نمی شود ، روز گذشته میرحمایت میرزاده ، سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس از نامه رئیس مجلس به صداوسیما درباره کنکور خبر داده و گفته : «صداوسیما باید با تبعیت از فرمایش رهبری برنامه هایش با محوریت تبلیغات کنکور را بلافاصله متوقف کند ، دغدغه ای که رئیس مجلس هم آن را به صداوسیما منتقل کرده است .
» او همچنین گفته : «اخیرا جلسه ای با حضور رئیس مجلس ، هیأت رئیسه کمیسیون آموزش ، سازمان سنجش و وزارت علوم برای حل مسأله کنکور برگزار شد و در نهایت به این جمع بندی رسیدیم که مرکز پژوهش های مجلس هر چه سریع تر در عرض یک ماه طرحی آماده کند که نتیجه آن تغییر کنکور باشد .
این طرح باید در سال 99 به مرحله عملیاتی برسد ، به همین دلیل باید مراحل قانونی آن در سال 98 در مجلس و دولت تمام شود .
طبق این طرح ، باید در روندی سازمان سنجش برای متقاضیان مقاطع تحصیلی ارشد و دکتری رزومه تحصیلی بر اساس نتایج آموزشی و سنجشی غیر تستی و سوابق تحصیلی آنها تهیه کنند و دانشگاه ها هم بر اساس آن رزومه دانشجویان را پذیرش کنند .
این کار با اولویت برای ارشد و دکتری انجام می شود و بعد وارد مرحله کنکور سراسری می شویم .
» اما ماجرای برنامه های کنکوری صداوسیما چیز دیگری است .
برنامه هایی که گویا به راحتی نمی توان آنها را از دست داد .
آبان ماه سال گذشته خبرآنلاین در گزارشی به برنامه های صداوسیما در مورد کنکور پرداخت .
گزارشی که در آن به ١٣ برنامه کنکوری در شبکه های دو ، سه ، چهار ، پنج ، آموزش و رادیو جوان اشاره شد .
برنامه هایی که درآمدهای بسیار بالایی برای صداوسیما به همراه دارند .
طبق تعرفه های مشخص شده صداوسیما برای برنامه های تبلیغاتی کنکور ، جمع کل 13 برنامه در یک ساعت ، دومیلیارد و 289 میلیون و 600 هزار تومان و جمع کل 13 برنامه در یک ماه ، 576 میلیارد و 972 میلیون و 200 هزار تومان است .
این در حالی است که تکرار این برنامه ها هم شامل تعرفه می شود و هزینه جداگانه ای برای آن محاسبه می شود .
در واقع برنامه های آموزشی صداوسیما برای کنکور و مشاوره های کنکوری ماهانه به بیش از 500 میلیارد تومان می رسد که این درآمد کلان ، جدا از آگهی های تبلیغاتی برای کنکور است .
درآمدی که همچنان مانع از اعمال قدرت حداکثری برای عدم پخش این برنامه هاست .
راهی برای حذف قطعی؟ اگر در حال حاضر به کنداکتور برنامه های سیما نگاه کنید ، می بینید همچنان بسیاری از برنامه های کنکوری پای ثابت هستند .
شبکه آموزش هر روز در ساعت ٣٠ / ١٨ برنامه «کارنامه ٢٠» و ساعت ٣٠ / ١٩ برنامه «فرصت برابر» را پخش می کند .
اما برنامه مسیر برتر که هر روز به جز جمعه ها از این شبکه پخش می شد و برنامه «زنگ هفت» مخصوص روزهای فرد بود ، در حال حاضر در کنداکتور شبکه آموزش قرار ندارد .
برنامه «اوج یادگیری» که پیش از این هر روز از شبکه دو سیما پخش می شد ، حالا روزهای فرد در کنداکتور این شبکه قرار دارد و برنامه های «گزینه دو» و «آینده موفق» هم در حال حاضر در کنداکتور این شبکه قرار ندارند .
برنامه «مسیر موفقیت» که پیش از این در روزهای شنبه تا پنجشنبه از شبکه سه پخش می شد ، هم در کنداکتور این شبکه قرار ندارد و برنامه «آینده موفق» شبکه ٥ هم از جمله حذفی هاست .
اما شبکه ٤ سیما همچنان برنامه «یادگیری آسان» و «گزینه ٤» را در میان برنامه هایش حفظ کرده است و این برنامه هر روز به جز جمعه ها از این شبکه پخش می شود .
نگاه به جدول برنامه های صداوسیما نشان می دهد تعدادی از برنامه های کنکوری سیما دیگر در کنداکتور پخش قرار ندارند .
هر چند هنوز مشخص نیست این کم شدن دائمی خواهد بود یا برنامه های ماه مبارک رمضان دلیل آن است .
با این وجود می توان امیدوار بود با کم شدن برنامه های کنکور راهی برای حذف قطعی آن باز شود .