نمایش خبر
تعادل
> طرح کارورزی طرحی بود که علی ربیعی وزیر پیشین کار دولت دوازدهم از نیمه دوم سال 1396با هدف اشتغال فارغ التحصیلان دانشگاهی آغاز کرد .
طرحی که قرار شد طی آن ،.
> طرح کارورزی طرحی بود که علی ربیعی وزیر پیشین کار دولت دوازدهم از نیمه دوم سال 1396با هدف اشتغال فارغ التحصیلان دانشگاهی آغاز کرد .
طرحی که قرار شد طی آن ، دانش آموختگان مقاطع کاردانی و بالاتر با ثبت نام در سامانه کارورزی به کارفرمایان متقاضی نیروی کار معرفی شد و پس از گذراندن دوره مهارت تا سقف 6 ماه ، مهارت لازم برای ورود به بازار کار را کسب می کنند .
در قالب این طرح ، در طول دوره کارورزی ، این افراد یک سوم حداقل دستمزد (حدود 505 هزار تومان) را به عنوان کمک هزینه آموزشی از وزارت کار دریافت می کنند .
در صورتی که کارفرمایان در طول دوره کارورزی و کسب مهارت ، نسبت به جذب این افراد اقدام کنند ، مشمول مشوق بیمه ای می شوند .
در طرح کارورزی که با هدف افزایش اشتغال پذیری فارغ التحصیلان دانشگاهی از طریق آموزش مهارت در محیط کار اجرا شده است ، هم کارجویان و هم بنگاه های متقاضی کارورز می توانند ثبت نام کنند .
البته این طرح در مقطعی با طیف گسترده تری از اعتراضات روبرو شد .
اعتراضاتی عمدتا ناظر بر اینکه این طرح به دنبال ارزان سازی نیروی کار است و اگر اجرا شود کارفرما را از پرداخت حداقل های قانون کار به نیروی کار آزاد می کند .
به گفته منتقدان این شرایط در حالی به وجود خواهد آمد که شکاف بین حداقل دستمزد و حداقل سبد هزینه خانوار نیز قابل توجه است .
در مقابل دولت نیز پاسخ می داد که برای خیل عظیم بیکاران کشور راهکار دیگری وجود ندارد و منتقدان را دعوت می کرد اگر راهکار دیگری می شناسند که به کمک آن می توان برای نیروی کار به ویژه تحصیلکرده زمینه های اشتغال را فراهم کرد ، این راهکارها را معرفی کنند .
این موضوعی بود که اغلب با پاسخ «وظیفه دولت است که برای ایجاد اشتغال فکری کند» روبرو می شد ، با این حال برخی کارشناسان هم پیشنهاد می کردند که بهتر است جریان های مختلف از ارایه مواضع ایدئولوژیک خود صرف نظر کنند و با عینیات جامعه و شرایط بازار کار روبرو شده و تصمیم بگیرند .
هر چند اجرای این طرح به درازا کشید ولی برخی اخبار حاکی از آن است که گر .
وه های هدف این طرح چندان هم به آن بی مهری نکرده اند .
دراین میان به ویژه تحصیلکردگان بیکار که با آمار 3 میلیون از جمعیت 6 میلیون بیکار کشور (بیکارانی که حتی هفته ای یک ساعت هم کار نمی کنند) از این طرح استقبال بیشتری کرده اند .
معرفی تدریجی 106 هزار کارورز به بنگاه های متقاضی در همین زمینه محمد آذرپناه ، معاون دفتر سیاست گذاری و توسعه اشتغال وزارت کار روز گذشته با بیان اینکه امکان ثبت نام فارغ التحصیلان جویای کار از طریق سامانه کارورزی ادامه دارد ، با تشریح عملکرد اجرای طرح اشتغال فارغ التحصیلان دانشگاهی ، به مهر اظهار کرده است : این طرح ویژه معرفی فارغ التحصیلان دانشگاهی به مراکز بخش خصوصی و تعاونی برای افزایش سطح مهارت و جذب این افراد به بازار کار به عنوان یکی از سیاست های اشتغالزایی دولت در دستور کار قرار گرفت و کارفرمایانی که نسبت به جذب افراد کارورز اقدام کنند مشمول معافیت دو ساله از پرداخت حق بیمه می شوند .
وی با بیان اینکه برآورد درباره میزان جذب افراد فارغ التحصیل به عنوان کارورز برای سال 97 تعداد 100 هزار نفر بود ، گفت : از آبان ماه 96 تا پایان سال گذشته در مدت یکسال و 4 ماه از اجرای طرح کارورزی بیش از 391 هزار متقاضی در سامانه کارورزی ثبت نام کردند که از این میزان متقاضی ، تاکنون بیش از 106 هزار نفر واجد شرایط شناسایی شدند و به تدریج به «کارفرمایان متقاضی جذب کارورز» معرفی شدند یا معرفی خواهند شد .
معرفی 24 هزار فارغ التحصیل کارورز به کارفرمایان وی با اشاره به وضعیت تقاضای کارفرمایان برای جذب فارغ التحصیلان جویای کار تحت عنوان کارورز نیز افزود : در قالب اجرای این طرح حدود 29 هزار کارفرما با ثبت نام در سامانه کارورزی برای جذب کارورز اعلام آمادگی کردند که پس از بررسی شرایط کارگاه برای جذب نیرو ، تاکنون برای 13 هزار و 160 بنگاه مجوز جذب کارورز صادر شده است .
آذرپناه با تاکید بر اینکه کارورزان واجد شرایط به بنگاه های مذکور برای طی دوران کارورزی معرفی می شوند ، گفت : بر اساس آخرین آمار ، از مجموع 106 هزار فارغ التحصیل متقاضی واجد شرایط ، 24 هزار نفر در قالب کارورز به 13 هزار و 160 بنگاه صاحب صلاحیت معرفی و جذب شدند که تاکنون تعداد 4 هزار نفر از آنها شاغل شده و تحت پوشش بیمه تأمین اجتماعی قرار گرفته اند و حق بیمه آنها از سوی وزارت کار پرداخت می شود و مابقی نیز به تدریج شاغل می شوند .
فارغ التحصیلان جویای کار می توانند با مراجعه به سامانه http : //www .
portaltvto .
com تقاضای خود را برای معرفی به بنگاه های اقتصادی تحت عنوان کارورز ثبت کنند .
همچنین بنگاه های اقتصادی متقاضی جذب نیروی کار می توانند تقاضای خود را برای جذب نیروی کار فارغ التحصیل اعلام کنند .