نمایش خبر
دنیای اقتصاد
> ایسنا : در ششمین روز از ماه مبارک رمضان بیست و هفتمین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم با شعار «قرآن معنای زندگی» با حضور نهادها ، دستگاه های مختلف و بازدیدکنندگان در شبستان اصلی مصلی امام خمینی (ره) کار خود را آغاز کرد .
> در اولین روز نمایشگاه قرآن چه گذشت؟ ایسنا : در ششمین روز از ماه مبارک رمضان بیست و هفتمین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم با شعار «قرآن معنای زندگی» با حضور نهادها ، دستگاه های مختلف و بازدیدکنندگان در شبستان اصلی مصلی امام خمینی (ره) کار خود را آغاز کرد .
در اولین روز از بازگشایی نمایشگاه بین المللی قرآن کریم علی رغم حضور مردم شاهد حضور کمرنگ رسانه ها و مطبوعات نیز در نخستین روز برگزاری نمایشگاه بودیم .
اما در این بین بخش حوزوی که در راهروی اصلی و ابتدای ورودی شبستان قرار دارد با 10 غرفه و 16 مرکز حوزوی در همان روز نخست کار خود را آغاز کرده بود .
همچنین بخش مردمی نهج البلاغه نیز در روز ابتدایی فعالیت خود را آغاز کرده بود .
از دیگر برنامه های روز ابتدایی نمایشگاه ، افتتاحیه بخش دانشگاهی با حضور عبدالهادی فقهی زاده معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ، غلامرضا غفاری معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم ، حسین خنیفر رئیس دانشگاه فرهنگیان و سایر مسئولان بود .
فقهی زاده رئیس نمایشگاه قرآن با اشاره به این موضوع که به نظر می رسد درباره نامگذاری کتاب نهج البلاغه جفا شده است ، گفت : بیش و پیش از آن که این کتاب نهج بلاغت باشد ، نهج تربیت ، ایمان و اندیشه است .
بدون شک علوم ظاهری قرآن و هنرهای قرآنی دروازه متعالی مفاهیم قرآن است اما بسنده کردن به تلاوت ، وافی به مقصود نیست و باید از معانی پلی به عمل بسازیم .
شعار این دوره از نمایشگاه قرآن معنای زندگی است؛ شعاری جریانی و معناگرا و دانشگاه و دانشگاهیان می توانند در این زمینه نقش اساسی ایفا کنند .
در سال گذشته در حوزه قرآن 60 نشست تخصصی را برگزار کردیم تا این نگاه به وجود بیاید .
امروز باید از ابزار هنر و رسانه برای تحقق و معانی قرآن بهره ببریم .
در ادامه غلامرضا غفاری معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم یادآور شد : نوشته ها و آثاری که درباره قرآن در اختیار داریم گواه بر این است که با دریای بی کرانی روبه رو هستیم .
دانشگاه برای ترویج آموزه های قرآنی عرصه ای مهم است و باید از استعدادها در این عرصه بهره ببریم .
علاوه بر حفظ و تلاوت باید جامعه دانشگاهی را ترغیب کنیم تا در عرصه های پژوهشی نیز ورود کنند .
در ادامه حسین خنیفر رئیس دانشگاه فرهنگیان و رئیس بخش دانشگاهی بیست و هفتمین نمایشگاه قرآن با تاکید بر این موضوع که قرآن سخن خداوند با ما است ، گفت : قرآن قانون اساسی و اساس قانون است به همین دلیل باید آموزه ها و معارف قرآن را در زندگی ساری و جاری کنیم .
اولین نمایشگاه قرآن در زمان پیامبر برپا شد ، زمانی که سلمان فارسی سوره حمد را ترجمه کرد و خدمت پیامبر (ص) ارائه کرد و پیامبر (ص) آن را به همگان نشان داد .
همچنین شرق شناسانی مانند گوته ، شیمل و در برابر کتاب آسمانی متحیر ماندند .
قرآن یک نسخه ابدی برای درمان بحران ها است .
در ادامه سیدکامران میرمعینی دبیر ستاد عالی بخش دانشگاهی نمایشگاه قرآن به ارائه گزارشی در رابطه با فعالیت های بخش دانشگاهی نمایشگاه قرآن پرداخت .
بیست و هفتمین دوره نمایشگاه بین المللی قرآن روز گذشته با برگزاری مراسم افتتاحیه آغاز به کار کرد و از امروز تا شب نوزدهم ماه مبارک رمضان (سوم خرداد) پذیرای بازدیدکنندگان خواهد بود .
این مطلب برایم مفید است 0 0 کلمات کلیدی : امام خمینی قرآن قرآن کریم مطبوعات نمایشگاه بین المللی.