نمایش خبر
شرق
> شهرزاد همتی : روز گذشته ، دانشگاه تهران شاهد تجمع و اعتراض دانشجویان به آنچه «گشت ارشاد جدید» در دانشگاه می خواندند و همچنین درگیری بین گروه های مختلف دانشجویان بود؛ درگیری ای که بر اساس گفته های برخی از حاضران در تجمع منجر به ضرب وشتم برخی دانشجویان شد .
از این تجمع که از صبح دیروز در دانشگاه تهران اتفاق افتاد ، بلافاصله فیلم هایی در فضای مجازی منتشر شد؛ فیلم هایی که حکایت از تجمع ، شعاردادن و در پاره ای مواقع درگیری بین دانشجویان داشت .
هرچند مجید سرسنگی ، معاون فرهنگی دانشگاه تهران ، این ادعا را تکذیب کرده است .
خبرنگار «شرق» بلافاصله پس از این اتفاق بارها با مجید سرسنگی ، معاون فرهنگی دانشگاه تهران ، تماس گرفت ، اما تلفنش در دسترس نبود .
دکتر غفاری ، معاون فرهنگی وزیر علوم ، اعلام کرد که به دلیل آنکه دارد سوار آسانسور می شود علاقه ای به صحبت دراین باره ندارد .
هادی عسگری ، مدیرکل فرهنگی ، اجتماعی وزارت علوم ، هم تلفن خود را بی پاسخ گذاشت .
> ماجرا از چه قرار بود؟; دانشجویان می گویند یک هفته ای می شود که رفتار حراست دانشگاه تهران تغییر کرده .
علاوه بر مأموران همیشگی حراست که جلوی در می ایستند ، عده ای مأمور خانم در بین دانشجویان تردد می کنند ، با آنها تند صحبت می کنند و علاوه بر تذکر درباره نحوه پوشش ، کارت دانشجویی آنها را هم می گیرند .
آنها می گویند مدت ها بود که این رفتارها در دانشگاه تهران منسوخ شده بود ، اما این رویه جدیدی است که در دانشگاه ها اتفاق افتاده .
هاجر ، یکی از دانشجویانی است که در این تجمع حضور داشته .
او به خبرنگار «شرق» می گوید : من وقتی به بچه ها پیوستم که بچه ها از دانشکده هنر به سمت دانشکده فنی و ادبیات در حال حرکت بودند .
بچه های بسیج هم داخل بچه های ما شده بودند و شعار الله اکبر می دادند .
شعار بچه های ما هم دانشجو می میرد ، ذلت نمی پذیرد بود تا جلوی دانشکده فنی رسیدیم .
بسیجی ها روی پله ایستاده بودند و دور ما حلقه زدند که ما مجبور شدیم به سمت چهارراه فنی برویم .
آنجا یک مدت طولانی دو طرف شعار می دادیم و چند درگیری فیزیکی مختصر صورت گرفت .
یک سری از خانم هایی که سن وسالشان به دانشجو نمی خورد و یک خانم هم از سمت مزار شهدای گمنام با دوربین حرفه ای از ما فیلم می گرفتند .
سمت دیگر هم بلندگویی بود و آقای مسنی علیه ما شعار می داد .
ما می خواستیم بیانیه مان را بخوانیم که با وجود ممانعت ها در نهایت آن را خواندیم .
آنجا به ما گفتند که آقای سرسنگی در هنرهای زیبا هستند ، خواستیم طرف دانشگاه هنر برویم که مخالفان نمی گذاشتند ، آخر از بینشان فرار کردیم .
آنجا سرسنگی پایین آمد تا صحبت کند ، باز طرف مقابل شعار الله اکبر دادند ، آقای سرسنگی از ما خواستند داخل سالن آوینی برویم و ما با تردید اینکه شاید در را رویمان ببندند تصمیم به ورود گرفتیم .
این دانشجو ادامه می دهد : اما آنها اجازه ورود به لابی دانشکده هنر را نمی دادند و ما با زنجیره انسانی از بینشان رد شدیم .
اینجا بود که برخوردهایی هم صورت گرفت ، اما تا جایی که اطلاع دارم ، کسی دستگیر نشد .
آقای سرسنگی سعی کردند جو را آرام کنند و اشاره به بیانیه انجمن اسلامی کردند و گفتند بیانیه انجمن درباره اعتراض به رفتار با روزه خوارها بوده ، با اینکه این بیانیه را ما دیده بودیم ، باز هم تحریفش کردند ، کل بیانیه درباره حجاب بود .
اینجا بود که بچه ها گفتند تجمع انجمن اسلامی نیست و تجمع مستقل و دانشجویی است .
به گفته دانشجویان ، از روز گذشته پوسترهایی مبنی بر این تجمع در فضای مجازی دست به دست می شده و دانشجویان خود را برای این تجمع آماده می کردند .
در پایان تجمع عده ای از دانشجویان با خواندن سرود یار دبستانی در حیاط دانشگاه اعتراض خود را به این اتفاق نشان دادند .
مجید سرسنگی ، معاون فرهنگی دانشگاه تهران ، در گفت وگویی عنوان کرده است : ضمن تأیید این مطلب ، با بیان اینکه هیچ نیروی امنیتی یا «گشت ارشاد» در دانشگاه تهران حضور نداشته و ندارد ، گفت : متأسفانه عده ای جاهلانه یا عامدانه اخباری را منتشر می کنند که موجب تشنج فضای دانشجویی می شود و من صراحتا اعلام می کنم اگر دانشجویی به دلیل پوشش و حجاب به کمیته انضباطی دانشگاه احضار شده است ، موضوع را اعلام کند .
وی در ادامه به تشریح دلایل و جزئیات تجمع دیروز دانشجویان دانشگاه تهران که در محوطه پردیس مرکزی این دانشگاه اتفاق افتاد ، اشاره کرد : متأسفانه عده ای از افراد جاهلانه یا عامدانه نکاتی را منتشر می کنند که انتشار این نوع اخبار سایر دانشجویان را دچار هیجان می کند .
در صورتی که بسیاری از این اخبار اساسا کذب و با واقعیت مغایر است .
معاون فرهنگی دانشگاه تهران در ادامه تصریح کرد : اینکه گفته می شود در دانشگاه تهران «گشت ارشاد» ورود پیدا کرده و به دانشجویان تذکر می دهند یک شوخی کاملا غیرواقعی است و چنین چیزی اتفاق نیفتاده .
تنها چیزی که وجود دارد این است که هرساله به مناسبت ماه مبارک رمضان و با هدف حفظ حرمت این ماه تأکید شده که مظاهر روزه خواری در سطح دانشگاه دیده نشود و وضع پوشش هم نباید به گونه ای باشد که حرمت ماه رمضان نادیده گرفته شود .
در همین راستا نیروهای انتظامات در محوطه دانشگاه تهران حضور پیدا کردند تا به افرادی که حرمت روزه داری را حفظ نمی کنند تذکر داده شود .
معاون فرهنگی دانشگاه تهران خاطرنشان کرد : هیچ آیین نامه یا بخشنامه جدیدی در حوزه برخورد با بی حجابی یا روزه خواری در سال جاری به دانشگاه اعلام نشده و آنچه که اتفاق افتاده فقط روندی است که هرساله با هدف حفظ حرمت ماه رمضان روی داده است .