نمایش خبر
واحد مرکزی خبر
15:12
> به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی دانشگاه صنعتی شریف؛ دکتر عبدالرضا باقری قائم مقام وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری و رئیس مرکز هیأت های امنا و هیأت ممیزه مرکزی در حاشیه جلسه هیأت مرکزی جذب اعضای هیأت علمی وزارت علوم گفت : دانشگاه صنعتی شریف در جذب اعضای هیات علمی بسیار موفق عمل کرده است.
> به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی دانشگاه صنعتی شریف؛ دکتر عبدالرضا باقری قائم مقام وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری و رئیس مرکز هیأت های امنا و هیأت ممیزه مرکزی در حاشیه جلسه هیأت مرکزی جذب اعضای هیأت علمی وزارت علوم گفت : دانشگاه صنعتی شریف در جذب اعضای هیات علمی بسیار موفق عمل کرده است .
وی گفت : این دانشگاه در 4 سال گذشته در جذب نخبگان ایرانی مقیم خارج خیلی بسیار موفق بوده ، به طوری که توانسته است به طور متوسط سالی 15 نفر از بهترین فارغ التحصیلان ایرانی مقیم خارج که در دانشگاه های تراز اول بین المللی تحصیل نموده اند را جذب کند .
دکتر باقری خاطرنشان کرد : این آمار بیانگر وجود جاذبه های بالا در دانشگاه صنعتی شریف و اهتمام ارزشمند مسئولین این دانشگاه در جذب نخبگان است .
قائم مقام وزیر علوم یادآور شد : دانشگاه صنعتی شریف به طور متوسط سالی 25 نفر را به عنوان عضو هیات علمی جذب کرده که این موضوع نشان دهنده ی موفقیت و حرکت رو به جلوی این دانشگاه مطابق با برنامه های راهبردی خود و در راستای برنامه های مصوب هیات امنا و سیاست و اسناد ملی می باشد .
وی افزود : دانشگاه صنعتی شریف در سال های اخیر در حوزه هایی چون فناوری و نوآوری بسیار موفق بوده و طبیعتا جذب و حضور دانش آموختگان بهترین دانشگاه های بین المللی ، سبب تحولات علمی خوبی در دانشگاه صنعتی شریف خواهد شد .
دکتر محمدعلی کی نژاد ، عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی و رئیس هیأت عالی جذب اعضای هیأت علمی درخصوص میزان استقلال دانشگاه ها در جذب استادان گفت : دانشگاه ها در جذب اعضای هیأت علمی استقلال کامل و اختیار تام دارند و هیأت اجرایی جذب دانشگاه ها که متشکل از 7 تا 9 نفر هستند می توانند با بررسی پرونده ها و بر اساس معیارهایی که در فراخوان مشخص شده است اقدام به جذب عضو هیأت علمی کنند .
وی یادآور شد؛ ما در جذب اعضای هیأت علمی دانشگاه ها وارد محتوی و جزییات نمی شویم و تنها به بررسی مدارک پرداخته و در صورت کامل بودن مدارک ، جذب عضو هیات علمی را تأیید می کنیم .
دکتر کی نژاد افزود : دانشگاه ها اختیارات تام دارند ، ما تنها نظارت می کنیم و هیچ شخصیت حقیقی و حقوقی حق دخالت در جذب هیأت علمی را ندارد .
رئیس هیأت عالی جذب شورای عالی انقلاب فرهنگی در خصوص نحوه ی تعیین سرانه استاد به دانشجو گفت : این عدد در برنامه های پنج ساله کشور توسط مجلس شورای اسلامی تعیین و تصویب می شود و به عنوان مثال برای برنامه ششم توسعه این نسبت 1 به 18 است و دانشگاه ها بر مبنای آن می توانند برنامه ریزی کرده و اقدام به جذب عضو هیأت علمی کنند .
دکتر رضوان طلب دبیر هیأت مرکزی جذب اعضای هیأت علمی وزارت علوم ضمن تقدیر از تعامل مثبت دانشگاه صنعتی شریف با هیات جذب مرکزی گفت : میزان و نحوه ی تعامل دانشگاه صنعتی شریف با هیات جذب مرکزی وزارت علوم بسیار مثبت بوده و روند منظمی داشته ، این دانشگاه همواره پاسخگو بوده و فرآیندها را به صورت منظم و دقیق اجرا نموده است .
وی افزود : بر اساس اصل اعمال ماده ی 20 قانون رسیدگی به شکایات ، دانشگاه ها موظف هستند که به بررسی شکایات پرداخته و پاسخگو باشند ، متاسفانه بسیاری از دانشگاه ها از این موضوع امتناع می کنند اما دانشگاه صنعتی شریف همواره پاسخگو بوده و با تشکیل جلسات مختلف به بررسی و تجدید نظر پرونده ها پرداخته است .