نمایش خبر
کیهان
> نتایج رتبه بندی بین المللی تایمز 2019 در آسیا اعلام شد و نتایج نشان دهنده رشد چشمگیر 60 درصدی حضور دانشگاه های کشور در این رتبه بندی است.
> نتایج رتبه بندی بین المللی تایمز 2019 در آسیا اعلام شد و نتایج نشان دهنده رشد چشمگیر 60 درصدی حضور دانشگاه های کشور در این رتبه بندی است .
به نقل از پایگاه استنادی علوم جهان اسلام ، محمدجواد دهقانی سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام گفت : پایگاه رتبه بندی تایمز یکی از معتبرترین نظام های رتبه بندی بین المللی است که دانشگاه های جهان را رتبه بندی می کند .
وی افزود : در گزارش اخیر رتبه بندی دانشگاه های آسیایی سال 2019 از جمهوری اسلامی ایران تعداد 29 دانشگاه وجود داشته که 4 دانشگاه کشور در میان 100 دانشگاه برتر آسیا قرار گرفته اند .
دهقانی گفت : رتبه بندی آسیایی تایمز در سال 2019 ، تعداد 417 دانشگاه را از 27 کشور در بردارد .
در این رتبه بندی دانشگاه Tsinghua University از کشور چین رتبه اول را در بین دانشگاه های آسیایی به خود اختصاص داده است .
دانشگاه ملی سنگاپور و دانشگاه علم و صنعت هنگ کنگ به ترتیب رتبه دوم و سوم را دارند .
این برای اولین بار است که یک دانشگاه از چین رتبه اول را در این رتبه بندی کسب می کند .
کشور ژاپن بار دیگر با 103 دانشگاه بیشترین تعداد دانشگاه را در این رتبه بندی دارد و بهترین دانشگاه آن دانشگاه توکیو با رتبه 8 می باشد .
وی گفت : 29 دانشگاه از کشور ایران در این رتبه بندی حضور دارند که دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل با کسب رتبه 43 در بین دانشگاه های ایران رتبه اول را دارد و دانشگاه صنعتی امیرکبیر و دانشگاه صنعتی شریف به ترتیب با رتبه های 80 و 86 رتبه های دوم و سوم ایران را دارند .
جدول زیر دانشگاه های ایرانی حاضر در این رتبه بندی را نشان می دهد .
سرپرست ISC گفت : پایگاه رتبه بندی تایمز یکی از نظام های معتبر بین المللی است که از سال 2004 مراکز آموزش عالی را در سرتاسر جهان مورد ارزیابی و رتبه بندی قرار داده است .
این رتبه بندی از 13 شاخص در قالب 5 معیار کلی آموزش با وزن 30 درصد ، پژوهش با وزن 30 درصد ، استنادات با وزن 30 درصد ، وجهه بین المللی با وزن 7/5 درصد و ارتباط با صنعت با وزن 2/5 درصد بهره گرفته است .
دهقانی افزود : سه دانشگاه آکسفورد و کمبریج (از انگلیس) و استنفورد (از آمریکا) در رتبه بندی سال 2019 به ترتیب در رتبه های اول تا سوم و نیز دانشگاه های MIT ، صنعتی کالیفرنیا ، هاروارد ، پرینستون ، ییل و کالج لندن به ترتیب دررتبه های 4 الی 10 دنیا قرار گرفته اند .
در بین 10 دانشگاه برتر جهان سه دانشگاه از کشور انگلستان و 7 دانشگاه از ایالات متحده بوده اند .
وی گفت : کشور آمریکا با 172 دانشگاه ، انگلیس 98 دانشگاه ، آلمان 47 دانشگاه ، استرالیا 35 دانشگاه ، فرانسه 34 دانشگاه و کانادا 27 دانشگاه در این رتبه بندی داشته اند .
دانشگاه سوربن فرانسه با کسب رتبه 73 بالاترین رتبه را در میان دانشگاه های تازه وارد (newcomer) در رتبه بندی دارد .
دهقانی اضافه کرد : در منطقه آسیا کشور چین با 72 دانشگاه و کسب رتبه جهانی 22 توسط دانشگاه تسینگ هوا (Tsinghua) بهترین رتبه جهانی در میان دانشگاه های آسیا معرفی شده و کشور سنگاپور با دو دانشگاه و کسب رتبه جهانی 23 توسط دانشگاه NUS در جایگاه بعد قرار دارد .
کشور ژاپن با 103 دانشگاه بیشترین تعداد دانشگاه و دانشگاه توکیو رتبه جهانی 42 را کسب کرده است .
کشور چین 7 دانشگاه ، ژاپن 2 دانشگاه و سنگاپور نیز 2 دانشگاه رتبه زیر 200 داشته اند .
سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام گفت : از نظر تعداد دانشگاه ها ، جمهوری اسلامی ایران با 29 دانشگاه بیشترین تعداد حضور را داشته است .
از سایر کشورهای اسلامی کشور ترکیه با 23 دانشگاه ، مصر 19 دانشگاه ، مالزی 11 دانشگاه ، پاکستان 9 دانشگاه و عربستان و الجزیره هرکدام با 6 دانشگاه ، اندونزی 5 دانشگاه ، مراکش ، اردن و امارات متحده عربی هرکدام 4 دانشگاه ، قزاقستان 2 دانشگاه و سایر کشورهای عراق ، عمان ، نپال ، تانزانیا ، جامائیکا ، قطر و کویت با یک دانشگاه در رتبه بندی سال 2019 قرار گرفته اند .
وی گفت : در رتبه بندی امسال تایمز برای اولین بار دانشگاه هایی از کشورهای عراق ، جامائیکا ، نپال ، تانزانیا و قزاقستان در رتبه بندی حضور داشته اند .
در مجموع از کشورهای اسلامی حدود 141 دانشگاه در این رتبه بندی حضور داشته اند .
دهقانی افزود : در میان دانشگاه های برتر کشورهای اسلامی ، عربستان سعودی در بازه 250 201 ، مالزی و امارات متحد عربی در بازه 350 301 ، ایران ، ترکیه و اردن در بازه 400 351 بهترین رتبه جهانی را کسب کرده اند .
در مجموع از میان کشورهای اسلامی تنها 11 دانشگاه رتبه زیر 500 داشته اند .
وی خاطرنشان کرد : این در حالی است که طبق برنامه 10 ساله علم ، نوآوری و فنآوری کشورهای اسلامی عضو OIC (مصوب 2017 در قزاقستان) لازم است تا سال 2026 تعداد 50 دانشگاه از کشورهای اسلامی در میان 500 دانشگاه برتر دنیا قرار گیرند .
به همین دلیل باید تلاش های جدی همراه با تهیه برنامه راهبری و نقشه راه مناسب توسط دانشگاه های این کشورها صورت گرفته تا علاوه بر افزایش تعداد دانشگاه ها ، رتبه و جایگاه مناسب را در سطح بین المللی کسب کنند .
سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام درباره رتبه بندی آسیایی 2019 تایمز گفت : ایران نیز در سال 2019 دارای 29 دانشگاه در بین دانشگاه های برتر آسیایی بوده است که این تعداد در سال 2018 برابر با 18 دانشگاه و در سال 2017 برابر با 14 دانشگاه بوده است .
ایران نه تنها به لحاظ تعداد دانشگاه ، بلکه به لحاظ جایگاه نیز در سال 2018 رشد قابل ملاحظه ای داشته است .
دانشگاه نوشیروانی بابل که برترین دانشگاه کشور در رتبه بندی تایمز معرفی شده است توانسته جایگاه 43 آسیا را اخذ کند .
وی افزود : در سال 2019 ایران گوی سبقت را از ترکیه ربوده است و با 29 دانشگاه نسبت به ترکیه که 23 دانشگاه در رتبه بندی حاضر دارد پیشی گرفته است ، این در حالی است که در سال 2018 جایگاه ایران به لحاظ تعداد دانشگاه برتر ، بعد از کشور ترکیه کشورهای اسلامی در منطقه قرار گرفته بود .
دهقانی خاطرنشان کرد : در بین کشورهای اسلامی منطقه ، کشورهای مالزی ، پاکستان و عربستان به ترتیب با 11 ، 9 و 6 دانشگاه پس از ایران و ترکیه بیشترین تعداد دانشگاه را در این رتبه بندی داشته اند .
در این رتبه بندی کشور ترکیه 5 ، عربستان 4 مالزی 2 دانشگاه با رتبه زیر 100 داشته است .