نمایش خبر
اعتماد
> هر چند طبق روال ماه مبارک رمضان ، صحن علنی مجلس از ساعت 9 آغاز به کار می کند اما دیروز تا ساعت 9 ونیم صدای زنگی به گوش نرسید .
باز جلسه غیرعلنی بود و این طور که گفته می شد ، پشت درهای بسته صحن ، اما این تمام آن بحثی نبود که دیروز در ساختمان هرمی شکل بهارستان رقم خورد بلکه از موضوع «معافیت وزارتخانه ها و موسسات دولتی از پرداخت هزینه های ثبتی» گرفته تا سوال از وزیر و تذکر درباره اتفاق دانشگاه تهران مطرح شد و بخشی از مذاکرات مجلس را به خود اختصاص داد .
> به نقل از اعتماد : سوال از وزیر آموزش و پرورش «ارتقای جایگاه وزارت آموزش و پرورش» ، «حقوق معلمان» و «انتصابات درون وزارت آموزش و پرورش» اینها محورهایی بود که محمد بطحایی ، وزیر آموزش و پرورش را به مجلس کشاند تا در این رابطه به نمایندگان پاسخ دهد .
برای اینکه بتوانیم انتصابات را مبتنی بر روال معین پیش ببریم ، ضوابطی را تعیین کرده ایم که چارچوب حرکت ما را مشخص می کند .
مدرک تحصیلی ، سنوات و رزومه را مدنظر قرار می دهیم سپس کاندیداها را بررسی می کنیم .
در این فرآیند با بررسی رزومه ، افراد امتیازبندی می شوند .
او با بیان اینکه بعد از انتصاب فرد در پست مدیریتی ، گروهی عملکرد وی را تحت نظر قرار می دهند و اعضای این گروه معتمد من هستند ، تصریح کرد : زمانی که به جایی می رسیم که فرد همکار باید جابه جا شود ، فرد را جابه جا می کنیم .
بطحایی با تاکید بر اینکه باید از مسیر مشخص برای تعیین مدیران حرکت کنیم و اگر غیر از این باشد نمی توان مسائل آموزش و پرورش را مدیریت کرد ، عنوان کرد : 600 هزار کلاس درس در آموزش و پرورش وجود دارد اگر نتوانیم از فرآیند مشخص عبور کنیم ، شیرازه کار از دست مان خارج می شود و نمی توانیم آن را اداره کنیم .
او با اشاره به اینکه در مباحث مطرح شده اتهاماتی به برخی از افراد می زنند که امکان دفاع از خود را ندارند ، گفت : اشاره شد با وجود اینکه فردی محکومیت جزایی و قضایی داشته در پست هیات مدیره ای منصوب شده ، امکان انتصاب هیچ فردی بدون استعلام از مراجع ذی ربط وجود ندارد هر چند که وزیر قصد آن را داشته باشد .
بطحایی با تاکید بر اینکه آقای کریمی سال ها قبل از من معاون بین الملل آموزش و پرورش بوده است ، عنوان کرد : در زمینه انتصابات آموزش و پرورش آبروی من در گرو است ، مطرح کردن این موضوعات زیر سوال بردن همکاران خودتان محسوب می شود .
او در پاسخ به سوال سیده فاطمه ذوالقدر درباره رشد بی رویه آموزشگاه علمی آزاد و کتب کمک آموزشی حداقل استانداردهای لازم را ندارند ، گفت : امروز برگزاری آزمون ها و توسعه کتاب های کمک درسی ، سیطره عجیب و غریبی بر آموزش و پرورش پیدا کرده و بخش عمده ای از اهداف آموزشی را تحت الشعاع قرار داده است .
وزارت آموزش و پرورش ، کارگروهی تشکیل داده که در این کارگروه موضوع آموزشگاه های علمی آزاد ، آسیب شناسی و ظرفیت های آن شناسایی شود و حتی در این کارگروه از نظرات افرادی که در این آموزشگاه ها فعالیت می کنند ، استفاده شده است .
مستندات ، مجوزها و فرآیند های این آموزشگاه ها بررسی و انطباق آن با قوانین انجام شده است .
دستور امنیتی از مجلس برای دانشگاه اتفاقات روز دوشنبه دانشگاه تهران یکی دیگر از موضوعاتی بود که در جریان نشست علنی مجلس مطرح شد .
نصرالله پژمانفر ، نماینده مشهد و عضو شورای مرکزی جبهه پایداری در تذکری گفت : متاسفانه در ماه مبارک رمضان اتفاق و بی حرمتی به ارزش های اسلامی شد که با بی توجهی معاونت دانشگاه صورت گرفت .
باید با هتاکان و پرده دران برخورد شود همچنین شورای عالی انقلاب فرهنگی برای بررسی این موضوع جلسه ای را تشکیل داد .
پژمانفر ادامه داد : همگان اعتقاد دارند که امروزه موضوع معیشت و اقتصاد در اولویت امور است اما مسائل دینی نیز جزیی از زندگی است و نمی توان از آنها غافل شد .
علی مطهری هم که در آن لحظه ریاست مجلس را به عهده داشت و پیش از این هم مواضعی مشابه نماینده مشهد داشت در پاسخ به تذکر پژمانفر موافقتش را با او اعلام کرد و گفت : «نباید به بهانه معیشت مسائل فرهنگی را تعطیل کنیم .
در خصوص موضوع مذکور کوتاهی شده است ، همچنین هر دانشگاهی می تواند آیین نامه ای برای پوشش افراد داشته باشد و کسانی که نمی خواهند زیر بار بروند باید به این موضوع توجه کنند .
» انتقاد از برخورد سرهنگی با مسائل فرهنگی احمد مازنی ، نماینده تهران و رییس کمیسیون فرهنگی نیز در تذکر شفاهی به وزرای دادگستری و فرهنگ و ارشاد اسلامی در مورد رعایت قانون اساسی در رابطه با رسانه ها تذکر داد و تصریح کرد : توقیف رسانه در حکم اعدام است و این زیبنده نظام جمهوری اسلامی ایران نیست .
مازنی یادآور شد : اتفاق روز جهانی کارگر نیز شایسته جمهوری اسلامی نبود و وزیر کشور این رفتار مهم را جبران کند .
کمیسیون شوراها نیز باید هر چه سریع تر طرح برگزاری اجتماعات و راهپیمایی ها را به صحن علنی ارایه کند تا دیگر شاهد چنین برخوردهایی با تجمعات مردمی نباشیم .
این نماینده مردم در مجلس دهم برخلاف مطهری و پ‍ژمانفر درباره اتفاقات دانشگاه تهران گفت : از وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری انتظار می رود ، مسائل فرهنگی دانشگاه ها را با رفتار فرهنگی مدیریت کند و از برخورد سرهنگی با مسائل فرهنگی به شدت پرهیز کند چراکه چنین روش هایی تاکنون نه تنها تاثیر مثبتی نداشته بلکه همواره نتیجه عکس داده است البته از دانشجویان انتظار می رود خود مراقب عده ای قلیل باشند همچنین آمر به معروف و ناهی از منکر باشند .
تذکر برای افزایش حقوق حمیدرضا حاجی بایایی ، نماینده مردم همدان در تذکر شفاهی جلسه علنی نوبت عصر دیروز مجلس گفت : مجلس در باب حقوق و دستمزد 5 میلیون نفر شاغل و بازنشسته تصمیم گرفت .
دولت تصمیم داشت که حقوق افراد را 20 درصد افزایش دهد ولی مجلس معتقد بود که این 20 درصد برای همه یکسان نیست و ظلم است .
پس مجلس مصوبه ای را گذراند و برای حقوق 5 میلیون نفر شاغل و بازنشسته تصمیم گرفت .
ولی متاسفانه تصویب نامه دولت برعکس مصوبه مجلس در حال اجراست .
او ادامه داد : براساس روندی که دولت اعتقاد دارد ، افرادی که یک میلیون و 240 هزار تومان حقوق دریافت می کنند ، افزایش 400 هزار تومانی به علاوه 3/20 درصد دارند .
افرادی که 2 میلیون حقوق می گیرند ، اضافه 400 هزار تومانی به همراه 16 درصد دارند .
مطهری در پاسخ به اظهارات حاجی بابایی گفت : تذکر شما قابل توجه است .
فلسفه مصوبه مجلس این بود که فاصله میان حقوق ها کاهش پیدا کند؛ این روشی که دولت در خصوص 10 درصد عمل می کند خلاف هدف مصوبه مجلس است .