نمایش خبر
خبرگزاری کتاب ایران
11:22
> آرش سپاس مقدم؛ رئیس مرکز علمی کاربردی شماره 30 تهران با اشاره به گفت : رشد صنعتی چاپ نیازمند ساختار آموزش های مدیریتی است تا این آموزش ها به بدنه کسب و کارهای خانوادگی چاپ در ایران تزریق شده و آن را متحول سازد .
> به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) ، تا حدود نیمه دهه 40 ، آموزش چاپ در ایران به شیوه استادی ـ شاگردی و از طریق چاپخانه ها انتقال می یافت .
در 1344 ، رشته چاپ در هنرستان فنی تا مقطع دیپلم فنی دایر شد ، از 1345 به بعد ، هر سال چند تن برای فراگرفتن فنون جدید چاپ به اتریش اعزام می شدند .
از سال 1380 با اعلام نیاز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ، در دانشگاه ها با کوشش مهندس بیژن درویش کجوری به صورت گسترده ، آموزش عالی صنعت چاپ با کمیت و کیفیت متفاوت ، صورت گرفته است اما با این وجود امروز در صنعت چاپ وجود دارد این است که آموزش در صنعت چاپ به حلقه ای گمشده تبدیل شده .
کمبود استادان خبره و کارآزموده از یک سو و مشکل جذب نیروهای فارغ التحصیل از سوی دیگر موجب شده آموزش با چالش های جدی روبه رو باشد .
ایبنا در گفت وگو با آرش سپاس مقدم؛ رئیس مرکز علمی کاربردی شماره 30 تهران که مجری آموزش های آکادمیک در صنعت چاپ است ، به برخی از چالش ها و موضوعات آموزش در صنعت چاپ پرداخته است .
سپاس مقدم با بیان اینکه در تمام جوامع پیشرفته ارتباط صنعت و دانشگاه عامل اجتناب ناپذیر توسعه محسوب می شود ، گفت : صنعت چاپ نیز که به عنوان یک ابر صنعت محسوب می شود تقریبا تمامی صنایع از آن بطور مستقیم و غیرمستقیم بهره می گیرند نیز در تمام دنیا از جایگاه ویژه ای برخوردار است و با پذیرش این مهم باید بپذیریم که تمام صنایع موفق با زیرساخت دانش و مهارت آموزش عالی تبدیل به یک صنعت مادر شده اند .
وی افزود : متاسفانه این زیرساخت علمی برای صنعت چاپ توسط دولت مردان و صنعت کاران نادیده گرفته شده و آموزش عالی چاپ تا کنون سیر نزولی داشته و مرکز علمی کاربردی واحد30 تهران تمامی تلاش خود را برای ارتقای آموزش عالی می کند .
وی با بیان اینکه معتقدم باید ارتباط قوی صنعت و دانشگاه برای صنعت چاپ ایجاد شود ، عنوان کرد : به نظرم این موضوع با همکاری موثر دولت ، صنایع و اتحادیه ها با دانشگاه صورت می گیرد و امیدوارم در آینده نزدیک این موضوع محقق شود .
سپاس مقدم در پاسخ به این سوال که صنعت چاپ اکنون چه میزان افراد تحصیل کرده دارد ، گفت : صنعت چاپ ایران بیش از آنکه از خصوصیات صنعتی برخوردار باشد صنفی است و انتقال دانش عموما به صورت استاد شاگردی بوده است .
طی 30 سال گذشته به رغم آموزش های عالی رشته چاپ ، بستری برای ورود دانش آموختگان این رشته به صنعت چاپ فراهم شد .
وی با بیان اینکه این موضوع در ابتدا با مقاومت نیروهای تجربی مهارتی روبه رو شد ، عنوان کرد : با پیشرفت و توسعه تکنولوژیک این صنعت در ایران شرایط برای پذیرش این افراد بیشتر شده و امروزه تقریبا تمام مراکز صنعتی چاپ ایران از تعدادی دانش آموختگان در سمت های مختلف بهره می برند .
سپاس مقدم با بیان اینکه علل متعددی برای این مشکل وجود دارد ، تاکید کرد : تاکنون بیش از 1800 نفر فارغ التحصیل در مقطع کاردانی و کارشناسی دانشگاه ها به جامعه صنعت چاپ وارد شده است که بسیاری از این افراد اکنون از فعالان صنعت چاپ هستند و هنوز هم درخصوص پذیرش دانشجویان در صنعت مقاومت وجود دارد .
مراکز آموزشی وی همچنین درباره تعداد واحدهای آموزشی فعال در حوزه چاپ ، گفت : در اوایل سال 1380 دو مرکز آموزش علمی کاربردی ، با اخذ مجوز از گسترش آموزش عالی ، اقدام به پذیرش دانشجو در رشته چاپ کردند .
سپاس مقدم ادامه داد : درسال های بعد نیز مرکز آموزش عالی علم گستر و دانشگاه هنر اقدام به جذب دانشجو در رشته چاپ کردند و درسال 1395 مرکز آموزش عالی علم گستر نیز به جرگه این مراکز آموزشی پیوستند .
وی درباره فعالیت مرکز شماره پنج تهران که به دانشکده چاپ معروف بود ، توضیح داد : در سال 1396 مرکز آموزش علمی کاربردی واحد 5 تهران با رای دانشگاه جامع علمی کاربردی ، به مرکز آموزش عالی علمی کاربردی فرهنگ و هنر واحد 30 تهران منتقل و مرکز30 تهران عنوان تنها مرکز تخصصی رشته چاپ و عنوان مرکز معین این 2 مرکز نیز تعیین شد .
رئیس مرکز علمی کاربردی شماره 30 تهران تاکید کرد : اکنون دانشکده انقلاب اسلامی ، تحت عنوان انستیتو هنر و معماری ، در یک گرایش و به صورت بسیارمحدود در برخی نیمسال ها صرفا در مقطع کاردانی دانشجو می پذیرد و تنها مرکز آموزش تخصصی چاپ ، مرکز30 تهران است که در دو مقطع کاردانی و کارشناسی ، در تمامی نیمسال ها اقدام به آموزش رشته چاپ می کند .
سپاس مقدم همچنین درباره برنامه های این مرکز ، گفت : در برنامه آتی خود دوره های مهارتی کوتاه مدت (با قابلیت تجمیع) نیز با ارائه مدرک دانشگاهی در حال اجرا است ، در این زمینه باید بگویم مرکز آموزش عالی علمی کاربردی واحد30 تهران تهران در سال اخیر با همکاری موثر ستاد دانشگاه ، وضعیت تمام دانشجویان انتقالی مرکز آموزش علمی کاربردی فرهنگ و هنر واحد 5 تهران را بطور کامل ساماندهی کرده است .
تمرکز آموزش در بخش مدیریت سپاس مقدم همچنین درباره خلاء های موجود در حوزه آموزش صنعت چاپ ، گفت : بیشترین تمرکز آموزشی در حوزه مدیریت چاپ ، پیش از چاپ و چاپ و نشر بوده و بخش صنعتی چاپ بسته بندی که نیاز فعلی صنعت چاپ کشور است ، نیاز به توجه و تمرکز دارد .
وی ادامه داد : علاوه بر آن رشد صنعتی چاپ نیازمند ساختار آموزش های مدیریتی است تا این آموزش ها به بدنه کسب و کارهای خانوادگی چاپ در ایران تزریق شده و آن را متحول سازد ، در نتیجه آموزش های رشته های مدیریت نیز باعث استحکام شاکله چاپ در ایران می شود .
سپاس مقدم با اشاره به وضعیت جذب فارغ التحصیلان این رشته ها در بدنه صنعت چاپ ، توضیح داد : بسیاری از دانشجویان دانشگاه شاغل در صنعت چاپ هستند ولی هیچ سیاست کلان و استراتژی موثری از سوی دولت برای این امر پیاده سازی نشده است .
به گفته وی ، حتی روش های انگیزشی موثری هم برای جلب مدیران مراکز برای جذب نیروهای دانش آموخته وجود ندارد ، این امر صرفا از طریق فعالیت فردی و در مواردی استعلام مراکز از دانشگاه و اساتید دانشگاهی صورت می گیرد که جای تعمق و کار فراوان دارد .
ارتباط موثر بین دولت ، صنعت و دانشگاه سپاس مقدم همچنین درباره برنامه های دانشکده واحد 30 برای دانشجویان ، گفت : استراتژی مرکز ارتباط موثر دولت ، صنعت و دانشگاه است که بخشی از آن اجراشده و بخش دیگری نیز بطور جدی در سال آتی پیگیری می شود .
وی افزود : در این زمینه به روز کردن رشته های دانشگاهی ، برنامه هایی برای ایجاد ، اصلاح سرفصل های آموزشی مطابق با نیاز صنعت با ارزیابی آموزش های عالی و مهارتی در سایر کشورها و بومی کردن آن در دستور کار دانشگاه قرار گرفته است .
سپاس مقدم با بیان اینکه بهره گیری از استادان متخصص چاپ در فهرست برنامه های ما قرار دارد ، عنوان کرد : در حوزه آموزش های کوتاه مدت و کاربردی ، دوره های آموزش های عالی آزاد ، کوتاه مدت و کاملا کاربردی که متناسب با نیاز صنعت است ، برنامه ریزی شده و به زودی اجرا می شود .
وی تاکید کرد : این دوره ها در مرحله اخذ مجوز است و برای این دوره ها گواهی دوره آموزش عالی آزاد به متقاضیان اعطا می شود و این دوره ها با قابلت تجمیع و اخذ مدرک مقطع دار (کاردانی ، کارشناسی و کارشناسی ارشد) در ایران و در خارج از ایران نیز قابل ترجمه و بهره برداری برنامه ریزی شده است .
رئیس مرکز علمی کاربردی شماره 30 تهران با بیان اینکه یک درس تحت عنوان پروژه (پایان نامه) در مقطع کارشناسی دانشجویان تعریف شده است ، گفت : این موضوع امکان پژوهش برای دانشجویان بنا به نیاز صنعت ایجاد شده است و دانشجویان موظف به ارایه مقاله در نشریات هستند و عناوین پروژه با اخذ نیاز سازمان ها ، اتحادیه ها و مراکز بهره بردار از این پروژه ممکن شده است .
سپاس مقدم همچنین درباره دیگر برنامه های این مرکز گفت : دانشکده ما درصدد تکمیل کتابخانه خود به صورت فیزیکی و الکترونیکی به عنوان کتابخانه تحصصی صنعت چاپ است و در این زمینه نیز اقداماتی را آغاز کرده است .